Od niedzieli w Kalwarii Pacławskiej 31. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Gośćmi 31. Franciszkańskiego Spotkania Młodych, będą m.in. reżyser Krzysztof Zanussi, charyzmatyk Marcin Zieliński, publicysta Tomasz Terlikowski. Impreza rozpocznie się w niedzielę w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Hasłem tegorocznego spotkania będzie "Tchnienie".

Jak zauważył szef FSM o. Marcin Drąg, tegoroczny temat nawiązuje bezpośrednio do Ducha Świętego.

"Podczas 31. Franciszkańskiego Spotkania Młodych będziemy się starali odkryć na nowo Boskie Tchnienie, czyli Ducha Świętego w nas samych, w Kościele i otaczającym nas świecie. Będziemy poznawać Osobę Ducha Świętego, która jest bardzo bliska wszystkim ochrzczonym" - powiedział o. Drąg.

Rzeczniczka spotkania Marta Górka przypomniała, że FSM to czas modlitwy, ale także zabawy. Dlatego w programie spotkania są msze św., nabożeństwa, całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, ale także spotkania z animatorami w grupach i dyskusje, rozgrywki sportowe, zajęcia fitness, czy koncerty.

"To okazja do spędzenia wakacji w niecodzienny sposób i nawiązanie relacji z rówieśnikami. Stałymi punktami programu są spotkania w grupach, które mają na celu spersonalizowanie kontaktu z każdym uczestnikiem oraz otwarcie się na nowe osoby. Prowadzone są one przez animatorów, osoby zachęcające do rozmowy" - mówiła rzeczniczka.

Tradycyjnie w czasie FSM, odbywać się będą konferencje z zaproszonymi gośćmi. W tym roku będzie można porozmawiać m.in. z reżyserem Krzysztofem Zanussim, charyzmatykiem Marcinem Zielińskim, ks. Rafałem Jarosiewiczem, sportowcem Andrzejem Tokarzem, muzykiem Tomaszem Budzyńskim oraz o. biskupem Edwardem Kawą i publicystą Tomaszem Terlikowskim.

Zaplanowano także koncerty. Wystąpią m.in. zespoły: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, niemaGOtu, Rock and Fire, Fioretti, a także Teatr A.

Po wieczornych koncertach odbędą się seanse filmowe. W tym roku zostaną wyświetlone filmy: "Sprawa Chrystusa" w reżyserii Jona Gunna i "Gurgacz. Kapelan Wyklętych" Dariusza Walusiaka.

Uczestnicy FSM przybywają do Kalwarii z różnych stron Polski. Organizatorzy imprezy spodziewają się, że podobnie jak w poprzednich latach, będzie ich około 1,1 tys.

Na FSM panują warunki biwakowe. Uczestnicy śpią zazwyczaj w namiotach, dlatego chętni do udziału w spotkaniu powinni przywieźć namiot, karimatę, śpiwór i inne przedmioty niezbędne w biwakowych warunkach. Miejsca noclegowe przygotowano też w Domu Pielgrzyma. Na miejscu są toalety, umywalnie i prysznice. Można korzystać z taniego wyżywienia w Domu Pielgrzyma.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM) to wydarzenie religijne. Jest najstarszą tego typu imprezą w Polsce. Tradycyjnie rozpocznie się w niedzielę wieczorną mszą świętą i potrwa do następnej soboty.

FSM to wakacyjna forma rekolekcji przeżywanych w duchu franciszkańskim. Organizatorem jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię oraz biuro Franciszkańskich Spotkań Młodych.

FSM jest najstarszym zlotem modlitewnym młodzieży w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 1988 roku w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, zazwyczaj w ostatnim pełnym tygodniu lipca.

Przez ostatnich kilka lat spotkania odbywały się pod hasłami: "Ocaleni", "Tabor", "Wolność", "Zwycięstwo", "Odnalezieni", "Perspektywa".

FSM zakończy w sobotę, 28 lipca, poranna msza św.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11