O. Arturo Sosa opowiedział się za interkulturowością i różnorodnością, a także za Kościołem wspólnot otwartych na realną sytuację osób żyjących w rodzinie, małżeństwie i słuchających młodzieży. Pragnie także, aby jezuici „wprowadzili w życie pojednanie, o którym mówi Kongregacja Generalna” i „wzrastali blisko ubogich”, ponieważ bliskość ubogich jest „spojrzeniem wiary, jest spojrzeniem Chrystusa”.
W tym kontekście zapowiedział on rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Pedro Arrupe (1907-1991), 28. przełożonego generalnego Towarzystwa Jezusowego. „Był to człowiek prawdziwie zakorzeniony w Chrystusie i oddany misji”, powiedział o. Arturo Sosa. Jego słowa zostały przyjęte długimi i gorącymi oklaskami.
Pedro Arrupe urodził się w Bilbao w 1907 r. Po wstąpieniu do jezuitów pracował jako misjonarz w Japonii, kiedy wybuchła druga wojna światowa. W 1942 r. został mianowany prowincjałem Japonii i mistrzem nowicjatu w Hiroszimie. Niósł pierwszą pomoc lekarską ofiarom bomby jądrowej, a budynek nowicjatu zamienił na szpital polowy. W 1965 r. na 31. Kongregacji Generalnej został wybrany 28. przełożonym generalnym. Funkcję tę pełnił do 1983. r. Szczególnie ważnym momentem była 32. Kongregacja Generalna (1975), która wyznaczyła kierunki działalności jezuitów. 7 sierpnia 1981 r. wracając z Dalekiego Wschodu, o. Pedro Arrupe został sparaliżowany i utracił mowę. Zmarł w Rzymie 5 lutego 1991 r. w 84. roku życia.