Warszawa pożegnała jasnogórską ikonę. To był czas łask, rozmów z Matką w cztery oczy, zwierzania i zawierzania.
Stojąc przed wizerunkiem nawiedzenia z zapalonymi świecami, księża dziekani, a także biskupi Romuald Kamiński i Marek Solarczyk, zawierzyli Maryi całą diecezję, jej kapłanów, osoby konsekrowane, wszystkie parafie, wspólnoty, rodziny, chorych, samotnych. 16 czerwca w kościele Najczystszego Serca Maryi w Warszawie pożegnano kopię jasnogórskiej ikony, która od 2 września ub. r. peregrynowała po diecezji warszawsko-praskiej.
- Wszystkie spotkania z każdym pojedynczym sercem, wewnętrzna rozmowa z Matką, jest jakimś obrazem tego, jak wiele Bożej łaskawości dociera do nas w codzienności każdego dnia. Niech Maryja towarzyszy drodze pielgrzymującego ludu Bożego i niech go nigdy nie opuści - mówił abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył dziękczynnej Eucharystii z udziałem warszawsko-praskich biskupów oraz kilkunastu biskupów gości.
W uroczystości wzięli kapłani parafii diecezji warszawsko-praskiej, członkowie zakonów i instytutów życia konsekrowanego oraz misjonarze i misjonarki, spędzający urlop w Polsce. Przybyli na nią również przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, a także wierni, Dla tych, którzy nie zmieścili się w dużej świątyni na pl. Szembeka, na przykościelnym placu ustawiono telebim. Obecni byli nadzwyczajni szafarze Eucharystii, Rycerze św. Jana Pawła II, przedstawiciele bractwa kurkowego, diecezjalnych i parafialnych wspólnot. Do wspólnej modlitwy śpiewem zachęcały chóry z Otwocka.
Eucharystię poprzedziło godzinne czuwanie modlitewne. Podczas niego ks. Roman Kot, diecezjalny moderator Kół Żywego Różańca w diecezji warszawsko-praskiej i administrator parafii Matki Bożej Pompejańskiej na Żeraniu, poprowadził Różaniec.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Do widzenia Matko w wizerunku nawiedzenia
- Przez 224 dni trwaliśmy na modlitwie i przez wstawiennictwo Matki Bożej doświadczaliśmy obfitości Bożych łask. Dziś swoje dziękczynienie wyrażają wspólnoty 185 parafii i ośrodków duszpasterskich, 27 domów zakonnych, Centrum Formacji Misyjnej, 3 szpitali oraz domu księży emerytów i wyższego seminarium duchownego, gdzie Maryja przybyła na trasie peregrynacji - mówił bp Marek Solarczyk, który najczęściej spośród warszawsko-praski biskupów witał obraz nawiedzenia w parafiach diecezji. - Ten czas na zawsze pozostanie doświadczeniem mocy modlitwy i piękna wspólnoty wierzących. Pragniemy nieustannie napełniać stągwie naszego życia łaskami Boga - dodał. Jako dziękczynienie całej diecezji, od jutra kolejno w każdej parafii i wspólnocie zakonnej, które odwiedziła Matka Boża, odbędzie się dzień modlitwy i zawierzenia.
W homilii biskup ełcki Jerzy Mazur zachęcał do większej aktywności misyjnej w miejscach pracy, nauki, a także w wirtualnym świecie i na Facebooku. Prosił również o intensywną modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji inicjatora peregrynacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
- Bogu Najwyższemu wypowiadamy słowa uwielbienia za dar Pani Jasnogórskiej, a Matce i Królowej, że raczyła nas odwiedzić i umocnić w wierze. I ludziom trzeba dziękować. Tutejszym i gościom - mówił bp Romuald Kamiński, który dziękował m.in. papieżowi Franciszkowi za to, że "na całe dzieło peregrynacji obdarzył nas swoim słowem i błogosławieństwem". - Wiecie, najmilsi, że to podziękowanie należy się bardzo wielu - od najmniejszego dziecka, które witało Matkę Bożą, po policjanta, który bezpiecznie pokierował ruchem, i media, przekazujące relacje z naszej modlitwy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.