"Godność kardynalska dla arcybiskupa Krajewskiego to radosna wiadomość"

Godność kardynalska dla arcybiskupa Konrada Krajewskiego, któremu osobiście pogratulowałem, to radosna wiadomość dla polskiego Kościoła i całej Polski - napisał na Twitterze w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W niedzielę papież Franciszek ogłosił, że papieski jałmużnik arcybiskup Konrad Krajewski otrzyma godność kardynała. Wraz z 54-letnim polskim arcybiskupem kardynałami zostanie łącznie 14 dostojników z całego świata.

"Godność kardynalska dla arcybiskupa Konrada Krajewskiego, któremu osobiście pogratulowałem to radosna wiadomość dla polskiego Kościoła i całej Polski" - napisał szef rządu.

"Nasza wielka tradycja Solidarności była zawsze i jest wciąż obecna w jego misji jałmużnika i posłudze niesionej najsłabszym" - dodał premier.

Arcybiskup Krajewski jest jednym z najbliższych współpracowników Franciszka. Realizuje wiele papieskich inicjatyw dobroczynnych, opiekując się biednymi i bezdomnymi oraz migrantami. To pierwszy Polak mianowany kardynałem przez Franciszka.

Nominację kardynalską na piątym konsystorzu w tym pontyfikacie otrzymają między innymi chaldejski patriarcha Bagdadu Louis Raphael Sako, prefekt Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup Luis Ladaria, wikariusz diecezji rzymskiej abp Angelo De Donatis, zastępca sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej abp Angelo Becciu, abp Karaczi w Pakistanie Joseph Coutts, biskup portugalskiej diecezji Leiria-Fatima Antonio dos Santos Marto i abp włoskiego miasta L'Aquila Giuseppe Petrocchi.

Ponadto Franciszek postanowił mianować kardynałami hierarchów i zakonnika, którzy ukończyli 80 lat, w uznaniu dla ich posługi w Kościele. Są to: emerytowany arcybiskup miasta Xalapa w Meksyku Sergio Obeso Rivera, biskup Toribio Ticona Porco z Boliwii i hiszpański zakonnik-misjonarz Aquilino Bocos Merino.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Sdf
  21.05.2018 11:40
  Panie Premierze, chyba lepiej zamilczeć. Proszę pochylić się w duchu solidarności i Ewangelii nad niepełnosprawnymi, którzy od tygodni słusznie upominają się o elementarną godność. Mówić to każdy potrafi. Liczą się czyny i owoce. Swoją drogą - kiedy PiS wreszcie prowadzi zakaz aborcji i zrealizuje naukę Kościoła w tym względzie?
 • jurek
  21.05.2018 14:05
  Czy Prezydent i Premier to maja jeszcze jakieś zadania państwowe, czy już tylko te związane z promocja Kościoła i fałszowaniem historii?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9