Polskie ustawodawstwo sprzyja rozwodom

Polskie ustawodawstwo licznymi regulacjami prawnymi sprzyja rozwodom - stwierdził 14 marca w Gnieźnie Antoni Szymański, pedagog, były senator, wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Podczas wykładu w ramach VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego Szymański dodał, że społeczne i psychologiczne konsekwencje rozwodów są pomijane lub lekceważone w debacie na temat polityki rodzinnej.

W opinii byłego senatora, rozwody nie są uwzględniane w toczącej się debacie o polityce rodzinnej. - Panuje kompletna obojętność wobec tego problemu oraz przeświadczenie, że rozwody są w nowoczesnym społeczeństwie cywilizacyjną koniecznością, że tak po prostu musi być - mówił.

Szymański przytoczył statystykę rozwodów ostatniego trzydziestolecia. W roku 1980 rozwiodło się 39 tys. Polaków, w roku 2004 rozwodów było już 56 tys. Trzy lata później zjawisko to osiągnęło poziom 71 tys. - 14,7 rozwodu na 10 tys. ludności.

Stwierdził, że w Polsce konsekwencje problemu rozwodów są banalizowane. Dzięki rozwiązaniom prawnym uzyskanie rozwodu jest coraz łatwiejsze, tańsze i szybsze. - Zauważmy, że problem ten dotyczy nie tylko 70 tys. par małżeńskich, ale ich dzieci - w sumie ok. 300 tys. osób - przypomniał.

Zdaniem Szymańskiego, państwo polskie swoimi regulacjami prawnymi ułatwia dążenie do rozstania. Rodzice w separacji lub podczas rozwodu mają m.in. prawo do wliczania kosztów utrzymania dziecka do rozliczenia podatkowego. Z kolei samotne matki mają pierwszeństwo w przyjmowaniu ich dzieci do przedszkoli. Istnieje także wiele świadczeń alimentacyjnych i rodzinnych, korzystnych dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.

"Państwo w sposób nierozważny, promując takie rozwiązania, a nie oferując ich rodzinom pełnym, popycha ludzi ku samotności" - stwierdził Szymański.

Jeszcze kilka lat temu w postępowaniu rozwodowym istniała propozycja tzw. posiedzenia pojednawczego. Wiele par po spotkaniu z sędzią decydowało się wycofać wniosek rozwodowy przed rozprawą główną. - Dziś tego rozwiązania już nie ma, rozwód uzyskuje się już na pierwszej rozprawie, ludzie często nie mogą uwierzyć, że to już koniec - mówił Szymański.

Osoby po rozwodach - na co wskazują badania - są częściej hospitalizowane, ulegają depresji, nadużywają alkoholu, mają skłonności samobójcze. - Najbardziej jednak pokrzywdzone są dzieci rozwodzących się rodziców, rozdzielone, choć przywiązane do obojga rodziców. Konsekwencje rozwodu mają wpływ na ich późniejsze życie - argumentował Szymański.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RODZINA, ROZWÓD

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7