Nowy dyrektor wykonawczy Pomocy Kościołowi w Potrzebie

Austriacki prawnik Thomas Heine-Geldern pokieruje międzynarodowym katolickim dziełem pomocy Kirche in Not.

Uroczystość objęcia urzędu odbyła się w niemieckim Königstein – głównej siedzibie organizacji, w obecności przewodniczącego organizacji kard. Mauro Piacenzy. Nowy dyrektor jest następcą Johannesa Heeremana von Zuydtwycka, który po 7 latach piastowania funkcji kierowniczych w dziele przeszedł na emeryturę.

 66-letni Heine-Geldern jest od 2013 przewodniczącym zarządu PKwP w Austrii. Wcześniej, przez 40 lat, działał w środowisku przemysłowców austriackich i międzynarodowych. Tuż przed objęciem obecnej funkcji w Königstein powrócił z Iraku, gdzie odwiedzał żyjące tam wspólnoty chrześcijańskie.

Międzynarodowe katolickie dzieło pomocy „Kirche in Not” – Pomoc Kościołowi w Potrzebie – założył w 1947 z inicjatywy Piusa XII holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003). Początkowo akcja pod nazwą Pomoc Księżom ze Wschodu obejmowała powracających z frontu żołnierzy niemieckich i ich rodziny, a także wypędzonych. W latach pięćdziesiątych organizacja rozszerzyła swoją działalność na pomoc Kościołowi uciskanemu w krajach komunistycznych (od 1956 – Węgry i od 1958 – Polska).

Obecnie pierwszoplanowe obszary pomocy to kształcenie seminarzystów, księży i duchowieństwa zakonnego, budowa kościołów i kaplic, finansowanie zakupu samochodów i rowerów duszpasterzom w Ameryce Łacińskiej, Azji, Afryce i Europie Wschodniej, pomoc uchodźcom, stypendia i intencje mszalne dla księży oraz wydawanie literatury religijnej. Szczególne miejsce w działalności organizacji zajmuje „Biblia dla dzieci”, którą wydano dotychczas w ponad 150 językach, również po polsku.

Dziś dzieło, które od 1984 działa na prawie papieskim, wspiera pracę duszpasterską tam, gdzie Kościół poddawany jest uciskowi, pomagając szczególnie prześladowanym i zagrożonym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Pragnie w ten sposób pomóc przetrwać wspólnotom chrześcijańskim i przywrócić do normalnego stanu ich życie w tym regionie.

Realizuje rocznie pięć tysięcy projektów w 140 krajach świata. Swoje biura krajowe ma w 24 krajach, w tym od stycznia 2006 także w Polsce (dyrekcja krajowa w Warszawie oraz biura regionalne w Krakowie i Poznaniu). Pieniądze pochodzą z ofiar ponad 600 tys. darczyńców z krajów, w których działają placówki Kościoła w Potrzebie. W 2017 dzieło zebrało ze składek na świecie 124 mln euro. Z tych pieniędzy wsparło 5357 projektów w 149 krajach.

W 2011 organizacja zmieniła swój status. Decyzją Benedykta XVI to międzynarodowe katolickie dzieło pomocy stało się fundacją na prawie papieskim z siedzibą w Watykanie. Na jej prezesa Ojciec Święty powołał prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Mauro Piacenzę, który ze swej strony 1 grudnia 2011 r. mianował pierwszym dyrektorem wykonawczym fundacji Johannesa Nepomucka Heeremana von Zuydtwycka – do tego czasu dyrektora wykonawczego Maltańskiej Służby Medycznej w Niemczech. Duchowym asystentem organizacji został o. Martin Barta ze stowarzyszenia „Dzieło Jezusa Najwyższego Kapłana”.

Siedzibą tego międzynarodowego dzieła pomocy jest w dalszym ciągu Königstein w Niemczech.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10