Tytuł fotografa roku Sony World Photography za zdjęcia z pielgrzymek

Alys Tomlinson otrzymała główną nagrodę za "duchową moc" jej projektu "Ex-Voto", tj. serię czarno-białych zdjęć na temat pielgrzymki wykonanych w miejscach takich jak Lourdes we Francji, Ballyvourney w Irlandii i Grabarka w Polsce - podały media w piątek.

Tomlinson zafascynowała się koncepcją pielgrzymki po obejrzeniu filmu dokumentalnego o Lourdes, które po raz pierwszy odwiedziła biorąc udział w zorganizowanym, grupowym wyjeździe.

"Nie jestem wyznawczynią jakiejkolwiek wiary i wychowałam się w rodzinie agnostycznej, ale było coś w ich prostej wierze, co uważam za bardzo wzruszające" - dodała Tomlinson.

Niektórzy pielgrzymi nie chcieli być fotografowani, ale wielu było zafascynowanych gdy oglądali przykłady jej prac, w tym portrety i zdjęcia np. drewnianych krzyży, czy notatki napisanej na złożonym kawałku papieru i troskliwie ukrytej w szczelinie skały, czy krzyża wydrapanego w kamieniu.

"Alys Tomlinson jest godną zwyciężczynią opowiadającą historię tak pięknie, cicho, a o duchowej mocy, która ujawnia jej wrażliwe zaangażowanie w tematy i miejsca (...)" - powiedział Mike Trow, przewodniczący jury.

Sony World Photography Awards jest jednym z najbardziej różnorodnych konkursów fotograficznych w świecie, a w tym roku wpłynęło ok. 320 tys. zgłoszeń z ponad 200 krajów świata - podało EFE.

Nagroda ma także wymiar finansowy.

Od 20 kwietnia do 6 maja nagrodzone prace z licznych kategorii konkursowych prezentowane będą na oficjalnej wystawie pokonkursowej w Somerset House w Londynie.

«« | « | 1 | » | »»
 • zych
  20.04.2018 09:46
  Twórca i teoretyk fotografii Andreas Feninger powiedział kiedyś, że dobrego fotografa / artystę fotografika można poznać po tym, że wie jak zrobić poprawne zdjęcie, ale przede wszystkim wie dlaczego. We współczesnej fotografii zauważalny jest trend: powstało dzieło - dopiszmy do niego ideologię.
  Kolejne fotografie, w których nie chodzi o to, co na zdjęciu, lecz o możliwość przemycenia kilkuzdaniowego (sic!) komentarza ideologicznego. I takie są zdjęcia laureatki. Uczono mnie, że fotografia musi się bronić sama. Za tytuł było obniżenie oceny (oczywiście czasem TYTUŁ - tytuł, a nie opis i komentarz - był niezbędny, acz niemile widziany). Na dołączanie komentarza nikt nie wpadł!To jest konkurs foto! To fotografia ma mówić, a nie bzdurne komentarze i uduchowione, pełne ideologii opisy.Czasem mam wrażenie, że w zupełności wystarczyłoby wysłać na konkurs tylko opis fotografii, dodać trochę ideologii, wstawić geotag i ewentualnie link do stocka. Wykonanie i wysłanie fotografii jest zbędne.Czekam na konkurs, w którym jury za jakikolwiek tytuł, komentarz czy opis pod zdjęciem natychmiast to zdjęcie zdyskwalifikuje. A swoją drogą Redakcja GN mogłaby poinformować czytelników, że w tym konkursie Polak Tomasz Padło zajął trzecie miejsce w kategorii Krajobraz za cykl “Greetings from Kazachstan” . Zdjęcia można obejrzeć na stronie fotopolis.pl
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5