Zaniechanie uporczywej terapii nie oznacza zgody na eutanazję - podkreślił nowy przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych bp Józef Wróbel.
W czasie posiedzenia tego gremium, które odbyło się 16 marca na stołecznej Pradze, zakończono prace nad nowym dokumentem poświęconym tzw. uporczywej terapii. Jest to wyjście naprzeciw dylematom etycznym wielu środowisk, które mają do czynienia z pacjentami terminalnymi oraz ich rodzin.
Nowy dokument z jednej strony uznaje osiągnięcia współczesnej medycy, z drugiej przypomina, że ludzkie życie ma swoje granice, które trzeba uszanować. "O tym, czy człowiek osiągnął kres swoich możliwości biologicznych, decyduje medycyna, która ma ku temu właściwe narzędzia, a nie bioetycy" – powiedział bp Wróbel.
Podkreślił, że podmiotem podejmowanych działań zawsze powinien być człowiek, bez względu na to, w jakim jest stanie. "Troska o dobro pacjenta powinna być naczelną zasadą wszelkich podejmowanych działań. W sytuacjach krańcowych dobrem jest ochrona przed niepotrzebnym cierpieniem, czyli sztucznym przedłużaniem życia, które w sposób naturalny dobiegło już swojego kresu. Należy to uszanować" – podkreślił przewodniczący Zespołu.
Zwrócił uwagę, że zaniechanie uporczywej terapii nie oznacza i nie może nigdy oznaczać zgody na eutanazję. "Wykorzystując nowoczesne zdobycze technologiczne, należy do końca walczyć o życie, ale nie można sztucznie przedłużać pacjentowi cierpienia" - przypomniał hierarcha.
Przyznał, że zakończenie uporczywej terapii to niesłychanie trudna decyzja zarówno dla najbliższych chorego, jak i dla całego personelu medycznego. "Nie tylko rodzina cierpi, ale także lekarze, którzy muszą uznać granicę swoich ludzkich możliwości. Śmierć pacjenta to zawsze jakaś porażka dla tego, kto walczy o życie i zdrowie człowieka" – zwrócił uwagę biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej.
W czasie spotkania nastąpiło również uroczyste przekazanie stanowiska przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych bp Józefowi Wróblowi. Jego poprzednik, abp Henryk Hoser osiągnął bowiem wiek emerytalny. W przyszłości planowane jest poszerzenie gremium o nowych członków.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.