Bez pomocy watykańskiego szpitala pediatrycznego wiele dzieci z terenów dotkniętych przez konflikty zbrojne pozostałoby bez pomocy medycznej.
Umowa ze Światową Organizacją Zdrowia zakłada, że szpital im. Dzieciątka Jezus wspiera szczególnie syryjskie dzieci, niektóre z nich na leczenie przyjeżdżają do Rzymu. „Nasza placówka świadczy szerokie usługi medyczne również w Jordanii, wspierając syryjskich uchodźców w obozie nieopodal stołecznego Ammanu” – podkreśla Fiore Iorio, ordynator oddziału kardiochirurgii dziecięcej w watykańskim szpitalu, przybywający obecnie na misji medycznej w Jordanii.
„Odwiedziliśmy około dwadzieściorga dzieci. Prawie wszystkie wymagały interwencji kardiochirurgicznej. Mówimy o przypadkach o średniej trudności, niektóre były trochę bardziej złożone, ale w zasadzie nie mieliśmy wielkich problemów i wszyscy mali pacjenci czują się dobrze. Do zoperowania pozostaje kolejnych dziesięcioro dzieci i dla nich będziemy musieli stworzyć nowy program – mówi Radiu Watykańskiemu doktor Fiore Iorio – W pobliskim obozie znajduje się 120 tys. uchodźców – to średniej wielkości miasto – jest tam wszystko, wrodzone choroby serca i wszystkie inne problemy medyczne. Nasza obecność nie kończy się na kardiochirurgii. Zajmujemy się także przypadkami pediatrycznymi, ortopedią, chirurgią ogólną. Prowadzimy leczenie traumy po bombardowaniach, którą dotknięte są dzieci pochodzące z krajów ogarniętych wojną.”
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.