Blisko do porozumienia Watykanu z Chinami?

"Historyczne porozumienie, krok Franciszka w stronę Chin" - tak media podsumowują nieoficjalne doniesienia, że papież zatwierdził legalność siedmiu ekskomunikowanych wcześniej biskupów katolickich, wskazanych przez władze w Pekinie. Watykan tego nie komentuje.

O przełomie w relacjach Stolicy Apostolskiej z Chinami poinformował dziennik "Wall Street Journal", powołując się na osobę z kręgu uczestników trwających od dawna rozmów na temat normalizacji wzajemnych stosunków. Kluczową kwestią w nich jest praktyka mianowania biskupów tzw. chińskiego kościoła patriotycznego, podległego rządowi ChRL. Watykan nie uznawał tych święceń i uważał je za nielegalne, bo dokonane wbrew woli kolejnych papieży.

Sprawa ta dotyczy chińskiej wspólnoty katolickiej, liczącej ok. 12 mln osób. Wspólnota ta podzielona jest na wiernych Watykanowi i praktykujących swą wiarę często nielegalnie oraz członków tzw. Katolickiego Stowarzyszenia Patriotycznego, kontrolowanego przez rząd w Pekinie.

Jak oceniają komentatorzy, zatwierdzenie legalności mianowania siedmiu ordynariuszy i udzielenie im przez papieża przebaczenia w odpowiedzi na uznanie przez nich jego władzy należy interpretować jako ustępstwo Stolicy Apostolskiej. Ma ona nadzieję, że dzięki temu chiński rząd uzna władzę papieża nad Kościołem katolickim, co dałoby szansę na zakończenie długich rozmów i przełom we wzajemnych relacjach. 

Watykaniści twierdzą, że decyzja ta została zakomunikowana emerytowanemu biskupowi Hongkongu kardynałowi Josephowi Zen Ze-Kiun, wezwanemu w tych dniach do Watykanu. On zaś opublikował po swych rozmowach z papieżem otwarty list, w którym ujawnił, że podzielił się z nimi swym poważnym zaniepokojeniem. 86-letni hierarcha, odnosząc się do szans na porozumienie w sprawie nominacji biskupich, wyraził opinię, że "Watykan sprzedaje Kościół katolicki w Chinach".

Watykański rzecznik Greg Burke wyraził "zdziwienie i rozgoryczenie" tymi słowami, które w jego ocenie "wywołują zamęt i polemikę".

Zarzuty te odrzucił też sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, który wyjaśnił, że prowadzone z Pekinem rozmowy mają charakter wyłącznie duszpasterski i kościelny.

W opinii komentatorów przełom w rozmowach i porozumienie może radykalnie zmienić sytuację podzielonych chińskich katolików. O jej poprawę zabiegał wcześniej Benedykt XVI, który w 2007 roku wystosował list do wiernych w Chinach. Według nieoficjalnych doniesień sytuacja może zmienić się w najbliższych miesiącach, gdy wejdzie w życie przygotowane już porozumienie, które ma umożliwić Watykanowi wyrażenie opinii na temat nominacji chińskich biskupów.

Oficjalnie Watykan nie komentuje doniesień prasowych. Włoski dziennik "Il Sole-24" przytoczył zdanie zza Spiżowej Bramy na temat sytuacji Kościoła w Chinach: "Wciąż czujemy się jak ptaki w klatce, ale ta klatka może stać się trochę większa".

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Maryja!
  02.02.2018 19:24
  Roztropność Kościoła jest godna podziwu. Najwyrażniej nareszcie dostrzegalne są zmiany w nastawieniu władz ChRL co daje nadzieję na optymalizację relacji w przyszłości. Gdyby państwa postępowały tak jak Kościół to być może nie byłoby już komunizmu w Chinach.
 • thorgi
  02.02.2018 22:41
  Wydaje się, że kościół podziemny został 'poświęcony' sprawom porozumienia. Może będzie tzw. 'sukces', ale obawiam się, że KK traci wiarygodność za sprawą takich układów. Dlaczego już mnie to nie dziwi ?
 • marcin
  03.02.2018 08:07
  Smutne. Biskupi kościoła wiernego, kościoła męczenników zostali odwołani, a ich miejsce zajmują biskupi 'wybrani' przez partię komunistyczną. I po co była wierność i męczeństwa?
 • Ktoś
  03.02.2018 08:42
  Jeśli Ojciec Święty tak łatwo uznaje za prawowitych biskupów wyświęconych bez mandatu apostolskiego, to czy tym samym nie daje zielonego światła różnym rozłamowy grupom w Kościele? Wyświęcimy biskupów bez nominacji papieskiej. Będzie ekskomunika mocą samego prawa. No i co z tego. Jeśli przyjdzie papież po naszej myśli to ją odwoła, a nawet więcej, uzna ją za nieważną. Myślę, że znający sytuację w Kościele wiedzą, kto myślał w ten sposób konsekrując 4 biskupów prawie 30 lat temu. Czyżby papież Franciszek potwierdzał jego sposób myślenia i podejmowania decyzji?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8