Ten żyjący w XVI wieku święty pochodzi z leżącego na terenie diecezji płockiej Rostkowa.
W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia w diecezji płockiej zainaugurowany zostanie Rok Świętego Stanisława Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży, a także Polski. Biskupi podczas 377. Zebrania Plenarnego w Lublinie poświęcili mu rok 2018 w związku z 450-leciem jego śmierci i 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obchody Roku Świętego Stanisława Kostki zainaugurowane zostaną w diecezji płockiej w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia, podczas Mszy św. ze specjalnymi nabożeństwami oraz towarzyszącymi im Orszakami Trzech Króli.
Do udziału w nich zaprasza biskup płocki Piotr Libera: „W uroczystość Objawienia Pańskiego w 22 orszakach organizowanych w różnych miejscowościach diecezji płockiej, pójdziemy razem z Trzema Królami złożyć hołd Nowonarodzonemu Zbawicielowi Świata” – zachęca Pasterz Kościoła płockiego.
Zaznacza także, że w tym roku pielgrzymowaniu będzie towarzyszył św. Stanisław Kostka – młody Święty, syn Ziemi Mazowieckiej: „Chcemy uczyć się od niego miłości do Jezusa i Maryi. Kiedy Stasiu był chory, przyszła do niego Matka Boża i pochylając się nad nim złożyła mu w ramionach Dzieciątko Jezus. Jest więc św. Stanisław poniekąd ekspertem, przewodnikiem, na naszej drodze do zjednoczenia z Bogiem, który stał się na nas małym, bezbronnym dzieckiem. W radosnej atmosferze Objawienia Pańskiego rozpoczniemy w prastarej diecezji płockiej specjalny rok jubileuszowy św. Stanisława Kostki, związany z 450 rocznicą jego narodzin dla nieba” – zapowiada hierarcha.
W roku 2018 w Kościele płockim odbędzie się wiele wydarzeń, upamiętniających postać św. Stanisława Kostki, który żył na mazowieckiej ziemi: urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie, a ochrzczony został w parafii św. Wojciecha w Przasnyszu. Zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Obecnie jest to główny patron diecezji płockiej. Wybrany został oficjalny wizerunek Świętego, promowany w 2018 roku (autorstwa Elżbiety Hoffmann), powstało także logo roku.
W ramach obchodów Roku Świętego Stanisława Kostki w niedzielę 14 stycznia w kościołach odczytany zostanie List Pasterski Episkopatu Polski na Rok św. Stanisława Kostki. W kolejnych miesiącach zaplanowano m.in. peregrynację relikwii Świętego, wyznaczono szesnaście miejsc świętych, w których można otrzymać odpust zupełny, wystawę tematyczną w Muzeum Diecezjalnym, wydanie okolicznościowego albumu, zjazd szkół noszących imię św. Stanisława Kostki, promocję filmów dedykowanych Świętemu. Odbędą się też konkursy wiedzowe i imprezy sportowe.
Św. Stanisławowi Kostce zostaną poświęcone także m.in. Płockie Dni Pastoralne w kwietniu, Diecezjalne Dni Młodych i Marsze dla Życia i Rodziny w czerwcu, Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę w sierpniu, Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Rostkowa i Przasnysza pod hasłem „KOSTKA znaczy więcej” (są to miejsca z nim związane), sympozjum Koła Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego w listopadzie. Natomiast liturgiczną uroczystość św. Stanisława Kostki 18 września poprzedzi specjalne Triduum.
Ponadto w ciągu całego roku każdego 18 dnia miesiąca (18 września przypada wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Kostki) w parafiach sprawowane będą nabożeństwa ku jego czci.
Centralna uroczystość roku jubileuszowego w diecezji płockiej będzie miała miejsce w niedzielę 19 sierpnia (w pierwszą niedzielę pod 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki) z udziałem kard. Stanisława Dziwisza z Krakowa. Ponadto w dniach 25-26 września w Płocku odbędzie się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
Uroczyste zakończenie Roku Świętego Stanisława Kostki (w którym znajdzie się także wiele nawiązań do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości) w diecezji płockiej odbędzie się w Uroczystość Chrystusa Króla 25 listopada 2018 r. w parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie.
Informacje o Roku Świętego Stanisława Kostki w diecezji płockiej znajdują się na podstronie: www.kostka450.diecezjaplocka.pl i w mediach społecznościowych (Twitter i Facebook), oznaczone hasztagiem #kostka450.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.