Bangladesz: mniejszość katolicka wiąże duże nadzieje z wizytą Franciszka

Mniejszość katolicka w Bangladeszu, stanowiąca niespełna półprocentową mniejszość w tym 160-milionowym kraju, oczekuje z wielkimi nadziejami na przyjazd Franciszka. Wierni liczą na poprawę swej sytuacji w kontekście niedawnych ataków ekstremistów muzułmańskich. Papież będzie przebywał w Bangladeszu od 30 listopada do 2 grudnia.

Reklama

30.11.2017. 7:15: Zgodnie z programem papieskiej podróży na lotnisku w Rangun (Birma) rozpoczęła się właśnie ceremonia pożegnania. Kilka minut po ósmej papież wyleci do Bangladeszu. W Dhace wyląduje o 10:00 czasu polskiego. 

***

Według francuskiej agencji AFP katolicy w Bangladeszu „czują, że ostatnio bardziej niż kiedykolwiek wcześniej stali się celem ataków radykałów islamskich, nietolerujących innych mniejszości religijnych, obcokrajowców oraz „świeckich” blogerów w internecie.

Chrześcijanie nawróceni z islamu bywają bestialsko mordowani. W zeszłym roku doszło do kilku takich zbrodni. Dotyczy to zresztą także konwertytów na hinduizm.

Cytowany przez agencję katolicki misjonarz Gabriel Amal Costa zauważył, że „ludzie w Bangladeszu zawsze żyli w zgodzie。Kościół pod tym względem zawsze propagował – i nadal to czyni – dialog międzyreligijny. Niestety ostatnio sytuacja bardzo się pogorszyła”.

Ekscesom fundamentalistów biernie przygląda się miejscowa policja. która zresztą sama potrafi np. okradać chrześcijan. W marcu br. w jednej ze wsi koło Dhaki ubrani po cywilnemu funkcjonariusze wtargnęli do domu pewnej wdowy – chrześcijanki i obrabowali ją. Gdy wzburzeni sąsiedzi wezwali policję, ta zaatakowała ich. 20 osób zostało rannych i aresztowano ponad stu chrześcijan za „utrudnianie pracy policji”.

Działaczom katolickim grozi się też śmiercią. Ostatnio taką pogróżkę otrzymał na piśmie biznesmen Nirmal Rosario, który w 2015 r. w czasie Bożego Narodzenia siedział obok premiera Sheikha Hasiny Wajeda.

Katolicy w Bangladesu to w dużej części potomkowie portugalskich handlarzy, którzy przybyli tam w XVII wieku. Żyją oni we wspólnotach, głównie wokół stołecznej Dhaki. Jednym z nich jest Bidhan Kamol Rosario - mieszkaniec wioski Nagori. W 1971 walczył on o - jak mówi - "piękny Bangladesz, który przygarnie wszystkich ludzi, niezależnie od rasy i religii”. W jego wiosce co roku w lutym odbywają się uroczystości poświęcone św. Antoniemu z udziałem tysięcy wiernych. On także żywi poważne obawy o przyszłość mniejszości religijnych w swoim kraju. "Nigdy nie chciałem żadnych przywilejów dla siebie i zawsze walczyłem o równe prawa dla wszystkich. Ale teraz przestałem już wierzyć, że my, katolicy, mamy w tym kraju równe prawa” - stwierdził z goryczą Rosario.

Wierni w Bangladeszu, w którym Kościół odgrywa niemałą rolę, szczególnie w szkolnictwie i opiece zdrowotnej, modlą się, aby wizyta Franciszka sprowadziła do ich kraju więcej pokoju. Ks. Jayanta Gomes z kościoła św. Mikołaja w Nagori, jest przekonany, że wizyta ta "w rzeczywistości przyniesie pocieszenie i nadzieje na pokój dla nas wszystkich w Bangladeszu” .

Transmisje na żywo pierwszych czwartkowych spotkań w Bangladeszu można będzie oglądać na poniższym nagraniu:

The Vatican 2017.11.30 - Pope in Bangladesh - Visit to the President and Meeting with Authorities

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7