Dziś dzień spotkań oficjalnych: z prezydentem Htin Kyaw, z szefową dyplomacji Aung San Suu Kyi, w końcu z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Przed pałacem prezydenckim papieża powitał prezydent Htin Kyaw. Po wysłuchaniu hymnów, weszli do budynku, gdzie Franciszek wpisał się do księgi honorowej, po czym na tle flag Watykanu i Mjanmy obaj pozowali do pamiątkowego zdjęcia.
Następnie odbyły się dwie prywatne rozmowy Ojca Świętego: pierwsza z prezydentem Htinem Kyawem, druga z radcą stanu Aung San Suu Kyi. Ta druga ujawniła, że rozmowa z papieżem odbudowała jej zaufanie w możliwość pokoju w jej ojczyźnie. Zaliczyła Franciszka do grona „dobrych przyjaciół”, którzy wspierają zaprowadzanie pokoju w stanie Rakhine [gdzie żyją muzułmańscy Rohindżowie - KAI].
- Naszym najważniejszym celem jest kontynuowanie procesu pokojowego opartego na porozumieniu o zawieszeniu broni na szczeblu krajowym, rozpoczętego przez poprzedni rząd. Droga do pokoju nie zawsze jest łatwa, ale stanowi jedyny sposób realizacji marzenia naszego narodu o ziemi sprawiedliwej i dostatniej, która będzie jego schronieniem, jego dumą, jego radością. Poszukiwanie pokoju powinno być wzmacniane przez dojście do zrównoważonego rozwoju, aby przyszłość następnych pokoleń była zapewniona - powiedziała Aung San Suu Kyi po spotkaniu z papieżem.
O 11:45 czasu polskiego (w Birmie to już popołudnie) odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.
Nagranie ze spotkania można obejrzeć poniżej. Warto też przeczytać papieskie przemówienie. "Przyszłością Mjanmy musi być pokój, pokój oparty na poszanowaniu godności i praw każdego członka społeczeństwa, na poszanowaniu dla każdej grupy etnicznej i jej tożsamości, poszanowaniu państwa prawa i porządku demokratycznego, który pozwala każdej osobie i każdej grupie – nikogo nie wykluczając – na wniesienie swego słusznego wkładu w dobro wspólne" - mówił Ojciec Święty.
Po spotkaniu papież Franciszek powrócił do Yangon. Jutrzejszy dzień rozpocznie się o 3:00 czasu polskiego Mszą świętą na błoniach Kyaikkasan Ground.
The Vatican
2017.11.28 - Pope Francis in Myanmar - Meeting with Authorities and civil Society
Aung San Suu Kyi urodziła się 19 czerwca 1945 r. w Rangunie jako córka „Ojca Niepodległości Birmy” gen. Aung Sana, po którym odziedziczyła pierwszą część swego imienia-nazwiska, który jednak zginął młodo, zamordowany przez przeciwnika politycznego, gdy ona miała dwa lata. Przyszła noblistka i polityk chodziła do szkół katolickich w swe ojczyźnie i w Indiach, gdzie jej matka była od 1960 r. ambasadorem. Studia wyższe odbyła w Indiach, Japonii i Wielkiej Brytanii, gdzie m.in. poznała swego przyszłego męża Michaela Arisa (1946-99), którego poślubiła w 1972 r. w Londynie. Ma z nim dwóch synów. Polityką zaczęła się zajmować pod koniec lat osiemdziesiątych. Wielokrotnie nawoływała do pokojowych przemian w swym kraju, co równie często ściągało na nie represje ze strony rządzących Birmą przez całe dziesięciolecia wojskowych. Od 2012 r. pełni różne stanowiska polityczne.
Za swe zaangażowanie na rzecz demokratyzacji kraju, bez stosowania przemocy, otrzymała wiele znaczących nagród międzynarodowych, m.in. w 1991 r. Pokojową Nagrodę Nobla i Europejską Nagrodę Praw Człowieka im. A. Sacharowa. W październiku 2012 i we wrześniu 2013 r. odwiedziła Polskę.
Naypyidaw jest stolicą Mjanmy od 2005 r. zbudowaną w krótkim czasie od podstaw, a zamieszkałą przez 1,5 mln osób, w większości funkcjonariuszy wojskowych i państwowych oraz ich rodziny. Do tego miasta nie mają dostępu dziennikarze zachodni. Została tak zbudowana, aby można było obronić się przed ewentualnymi atakami: istnieją ogromne drogi do dziesięciu pasów, które mogą być używane jako pasy startowe dla samolotów wojskowych. Centrum pałaców władzy politycznej i instytucjonalnej jest otoczone fosą.
Naypyidaw położona jest w archidiecezji Mandalay, na której czele stoi abp Nicholas Mang Thang.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.