Brazylia: biskupi krytykują polityków

W związku z pogłębiającym się w Brazylii kryzysem tamtejszy episkopat wydał specjalne oświadczenie

Biskupi wyrażając obawy i sprzeciw wobec poważnej sytuacji polityczno-społecznej, w jakiej znalazł się kraj. Oburzeni są przede wszystkim brakiem etyki w życiu politycznym, strukturach państwa, przedsiębiorstwach, grupach społecznych i działalności wielu polityków. „Zdradzili oni misję, do której zostali wybrani, i doprowadzili całą działalność polityczną do zdyskredytowania” – piszą pasterze brazylijskiego Kościoła.

Równocześnie hierarchowie przestrzegają, że w takiej sytuacji, która wydaje się bez wyjścia, mogą pojawić się fałszywi wybawcy ojczyzny czy też postawy radykalizmu i fundamentalizmu pogłębiające, jeszcze bardziej sytuację kraju, a w sposób szczególny ludzi najbiedniejszych, i mogą być zagrożeniem dla demokracji w Brazylii.

W oświadczeniu episkopatu znalazły się mocne oskarżenia pod adresem parlamentarzystów i rządu federalnego o brak zdecydowanej, etycznej postawy na rzecz naprawy państwa. Według biskupów „«rozwód» między światem politycznym a społecznością brazylijską jest bardzo głęboki”. Wśród Brazylijczyków wzrasta z każdym dniem zniechęcenie, niezadowolenie i brak zainteresowania sytuacją polityczną. W sposób szczególny przejawy te dostrzegalne są w ruchach społecznych mających głębokie zakotwiczenie w działalności na rzecz polityki społecznej, a to utrudnia zaangażowanie dla dobra wspólnego i powoduje uprzywilejowanie interesów partykularnych.

Biskupi wzywają wszystkich, aby „wbrew nadziei uwierzyli nadziei” (Rz. 4,18) i byli pewni, że Bóg ich nie porzuci, oraz by liczyli na działalność polityków, którzy honorują swój mandat, zgodnie z którym mają troszczyć się o dobro wspólne. Sygnatariusze oświadczenia proszą Matkę Bożą z Aparecidy, aby dodawała otuchy i wzbudzała w swoich synach i córkach zobowiązanie do budowania kraju sprawiedliwego, solidarnego i braterskiego. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BISKUPI, BRAZYLIA

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11