W związku z pogłębiającym się w Brazylii kryzysem politycznym, ekonomicznym i instytucjonalnym biskupi tego kraju wystosowali oficjalną notę do społeczeństwa.
Uczestnicy 54. zebrania plenarnego brazylijskiego episkopatu w Aparecidzie wyrazili pasterską troskę o cały naród.
Poprzez swój głos pragną oni wzbudzić w narodzie przede wszystkim nadzieję, jak też zachęcić całe społeczeństwo do wysiłku, aby odzyskana demokracja po latach uciążliwego reżimu wojskowego została uchroniona i skonsolidowana jeszcze bardziej. Nawiązując do słów Konstytucji duszpasterskiej Soboru Watykańskiego II „Gaudium et spes” biskupi stwierdzają, że „radości i nadzieje, smutek i zatroskanie współczesnych ludzi, przede wszystkim biednych i tych wszystkich, którzy cierpią, stają się także radością i nadzieją, smutkiem i troską wszystkich pasterzy Kościoła w Brazylii”.
Ewidentnym przykładem poważnego kryzysu w państwie jest przeprowadzany obecnie przez parlament proces impeachment, mający na celu usunięcie prezydent Dilmy Rousseff z zajmowanego stanowiska.
W dokumencie zatytułowanym „Deklaracja konferencji episkopatu o obecnej chwili w życiu narodu” pasterze Kościoła zapewniają współobywateli o modlitwie i refleksji nad aktualną, bardzo trudną sytuacją kraju. Episkopat przestrzega władze i społeczeństwo przed niebezpieczeństwem radykalizmu ideologicznego, który może pogłębić jeszcze bardziej rozłam w narodzie.
„Wzywamy naród brazylijski, aby zachował wartości demokratycznego życia społecznego, wzajemnego poszanowania, tolerancji i zdrowego pluralizmu, promując dyskusje polityczne z należną powagą. Pokojowe manifestacje społeczne pomagają we wzmocnieniu demokracji” – czytamy we wspomnianej deklaracji. Według biskupów „środki społecznego przekazu spełniają ważną rolę w informowaniu i formowaniu opinii społecznej, kiedy z poszanowaniem prawdy wiernie przekują fakty”.
W końcowej części deklaracji pasterze wyrażają głębokie przekonanie o mądrości narodu, jak też o zdolności przywódców do poszukiwania wspólnej drogi, zapewniającej przezwyciężenie obecnego kryzysu i zagwarantowanie pokoju w kraju.
„Prosimy wszystkich o modlitwę za naszą ojczyznę – piszą biskupi Brazylii, zatroskani o dobro swego kraju. – Z sanktuarium naszej Pani w Aparecidzie wołamy o błogosławieństwo i opiekę Bożą nad całym narodem brazylijskim”.
Nieco się wolnością zachłysnęliśmy i zapomnieliśmy, że o wolność trzeba dbać.
Abp Paul Richard Gallagher mówił o charakterystyce watykańskiej dyplomacji.