W ekumenicznym nabożeństwie w Katowicach uczestniczyli m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak oraz abp Wiktor Skworc.
Nabożeństwo w kościele ewangelickim Zmartwychwstania Pańskiego odbyło się dokładnie w 500. rocznicę ogłoszenia przez Marcina Lutra tez. Od jego wystąpienia w Kościele rozpoczęła się reformacja.
Do Katowic na wspólną modlitwę przyjechali zwierzchnicy różnych Kościołów. Wśród nich nie zabrakło prymasa Polski, biskupów metropolii górnośląskiej oraz arcybiskupa wrocławskiego. W nabożeństwie uczestniczył też bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce.
Homilię wygłosił bp Adrian Korczago z diecezji cieszyńskiej. Liturgii przewodniczył bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej. Oboje są pasterzami Kościoła ewangelickiego.
W słowie wygłoszonym do obecnych w świątyni bp Korczago zwrócił uwagę na fundamentalne znaczenie Ewangelii. - Wszak nie chodzi o samą reformację, ale o Ewangelię Chrystusową, która staje się mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy - mówił, dodając, że ta prawda musi być pielęgnowana i przekazywana przez "całą ekumeniczną rodzinę i ludzkość".
- Żadna grupa nie może czuć się uprzywilejowana do posiadania prawa jej zawłaszczania w celu afiszowania się mocą Bożą, przecież ta dotyczy każdego, kto wierzy - dodał.
Słowo do zgromadzonych wygłosił również abp Wiktor Skworc. - Kiedy przed pięciuset laty Marcin Luter wezwał Kościół do nawrócenia, wielu chrześcijanom po obu stronach rozpalającego się sporu zabrakło - dziś widzimy to z całą jasnością - umiejętności i cierpliwości w dialogu. Zatem dialog właśnie jawi się nam jako główna droga do pojednania. Jest on spotkaniem wierzących, mającym na celu wspólne podążanie ku prawdzie i nawróceniu. Jest wzajemnym odkrywaniem się, świadectwem w trudzie przezwyciężania uprzedzeń, nietolerancji, nieporozumień, a nie formą kapitulacji czy łatwego irenizmu - mówił metropolita katowicki.
Nabożeństwu według protestanckiej liturgii przyświecały słowa z 1 Listu św. Pawła do Koryntian: "Fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus". Uczestniczyli w nim wierni ewangeliccy, duchowni z Polskiej Rady Ekumenicznej oraz przedstawiciele władzy państwowej, województwa i katowickiego samorządu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.