Kościół ewangelicki dziękuje za 500 lat reformacji

W ekumenicznym nabożeństwie w Katowicach uczestniczyli m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak oraz abp Wiktor Skworc.

Nabożeństwo w kościele ewangelickim Zmartwychwstania Pańskiego odbyło się dokładnie w 500. rocznicę ogłoszenia przez Marcina Lutra tez. Od jego wystąpienia w Kościele rozpoczęła się reformacja.

Do Katowic na wspólną modlitwę przyjechali zwierzchnicy różnych Kościołów. Wśród nich nie zabrakło prymasa Polski, biskupów metropolii górnośląskiej oraz arcybiskupa wrocławskiego. W nabożeństwie uczestniczył też bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce.

Homilię wygłosił bp Adrian Korczago z diecezji cieszyńskiej. Liturgii przewodniczył bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej. Oboje są pasterzami Kościoła ewangelickiego.

W słowie wygłoszonym do obecnych w świątyni bp Korczago zwrócił uwagę na fundamentalne znaczenie Ewangelii. - Wszak nie chodzi o samą reformację, ale o Ewangelię Chrystusową, która staje się mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy - mówił, dodając, że ta prawda musi być pielęgnowana i przekazywana przez "całą ekumeniczną rodzinę i ludzkość".

- Żadna grupa nie może czuć się uprzywilejowana do posiadania prawa jej zawłaszczania w celu afiszowania się mocą Bożą, przecież ta dotyczy każdego, kto wierzy - dodał.

Słowo do zgromadzonych wygłosił również abp Wiktor Skworc. - Kiedy przed pięciuset laty Marcin Luter wezwał Kościół do nawrócenia, wielu chrześcijanom po obu stronach rozpalającego się sporu zabrakło - dziś widzimy to z całą jasnością - umiejętności i cierpliwości w dialogu. Zatem dialog właśnie jawi się nam jako główna droga do pojednania. Jest on spotkaniem wierzących, mającym na celu wspólne podążanie ku prawdzie i nawróceniu. Jest wzajemnym odkrywaniem się, świadectwem w trudzie przezwyciężania uprzedzeń, nietolerancji, nieporozumień, a nie formą kapitulacji czy łatwego irenizmu - mówił metropolita katowicki.

Nabożeństwu według protestanckiej liturgii przyświecały słowa z 1 Listu św. Pawła do Koryntian: "Fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus". Uczestniczyli w nim wierni ewangeliccy, duchowni z Polskiej Rady Ekumenicznej oraz przedstawiciele władzy państwowej, województwa i katowickiego samorządu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • DNA
  01.11.2017 16:49
  Dopóki protestanci nie odetną się od Lutra i nie potępią go, to nie ma o czym rozmawiać...przepraszam...dialogować.
 • JAWA25
  03.11.2017 18:44
  za co te podziękowania? za wzywania Lutra do podpalania synagog "by położyć kres żydowskim bluźnierstwom"? za polowania na czarownice? (proszę nie wyjaśniać że nie Luter te polowania wynalazł bo też kresu im nie położył) za hamowanie nauki ? Luter nazwał Kopernika "głupcem". Wyliczać można jeszcze ...
 • Obserwator
  06.11.2017 11:29
  Np. święty Franciszek w czasach gdy żył też widział że w Kościele źle się dzieje . Ale nie wybrał drogi podziału Kościoła . Nie ogłosił nowych zasad , tylko dał przykład własną osobą że można zmienić Kościół . Teoretycznie mógł jak Luter podzielić , napisać nowe zasady będące w części pod własne zachcianki , mógł pojąć za żonę zakonnicę , zająć się płodzeniem dzieci , skupić na żarciu i piciu i marnie skończyć . Mógł ale tak nie zrobił . I za co my mamy dziękować teraz Lutrowi ?. Nadal ciąży nad nim ekskomunika. Czy była niesłusznie nadana? Teraz stawiane jest popiersie Lutra w Watykanie ? Może ktoś to wreszcie wyjaśni.
 • Patriota
  15.12.2017 10:16
  Obejrzyjcie sobie film dokumentalny "Luter i rewolucja protestancka" - 100 minut prawdy na 500-lecie zakłamania, czyli jak wielką katastrofę może spowodować jeden człowiek.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7