Zakończył się I Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

Jego uczestnicy dyskutowali o obecności kościelnego nauczania w działalności społecznej.

W Warszawie zakończył się I Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Dwudniowe wydarzenie zorganizowane zostało przez katolickie stowarzyszenie „Civitas Christiana” i włoską Fundację Giuseppe Toniolo. 

Na hasło festiwalu wybrano słowa: „Od teorii do praktyki”. Mówi Tomasz Nakielski, prezes stowarzyszenia „Civitas Christiana”. 

„Gdyby te wnioski, tego typu przedsięwzięcia jak Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej sprawiły, że politycy zaczną znów myśleć w kategoriach dobra wspólnego, a nie dobra partyjnego, partykularnego to by było pięknie, to by było już spełnienie naszych marzeń” - zauważył Nakielski. 

Podczas festiwalu przedstawiciele środowisk społecznych, naukowych, politycznych i biznesowych dyskutowali o obecności kościelnego nauczania w działalności społecznej. 

***

Przejście od teorii do praktyki w kwestii nauki społecznej Kościoła jest naszą piętą achillesową – powiedział bp Piotr Jarecki podczas Mszy świętej dla uczestników I Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej. Mszą w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie zakończyło się dwudniowe wydarzenie organizowane przez katolickie stowarzyszenie „Civitas Christiana” i włoską Fundację Giuseppe Toniolo.

W homilii bp Jarecki zwrócił uwagę, że życie katolicką nauką społeczną zakłada kierowanie się zasadą miłości i miłosierdzia, których uczy chrześcijaństwo rozumiane nie jako ideologia, lecz jako historia zbawienia.

Hierarcha wskazał, że owocem miłosierdzia Boga jest nawrócenie człowieka. – Ma to odniesienie zarówno do indywidualnego człowieka, jak i do szeroko rozumianego życia społecznego. Człowiek powinien kroczyć drogą pokory, czyli poszukiwania prawdy, społeczeństwo zaś powinno unikać ideologizacji – wskazał hierarcha.

Docenił znaczenie wspólnoty społecznej, która wspiera jednostki we wzrastaniu i byciu lepszym. – Chodzi o to, byśmy wskutek tej nauki sami byli przekonani i przekonywali jak najwięcej ludzi. Bo w samotności człowiek nic nie zrobi. Ale jeśli inni ludzie uwierzą i głęboko do serca wezmą sobie Boże nauczanie, to będzie w stanie zapoczątkować to nową rzeczywistość – powiedział bp Jarecki.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej zwrócił uwagę na temat pierwszego festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej: „Od teorii do praktyki”. – Przejście od teorii praktyki jest naszą piętą achillesową. Jesteśmy dobrzy w teorii, wszystko potrafimy wyjaśnić i bardzo często ograniczamy się do cytowania encyklik czy dokumentów społecznych, poprzestając na teorii – podkreślił hierarcha.

– Mamy wypracowywać konkretne rozwiązania, inspirując się wartościami i zasadami „tu i teraz” – podkreślił duchowny. Przypomniał również słowa Karola Marksa: „chrześcijaństwo przez dziewiętnaście wieków wyjaśniało świat, ale nie miało siły przekształcić świata, a ja spróbuję to zrobić”. Przestrzegając przed skutkami ideologii marksistowskiej, zaapelował, by ożywić katolicyzm społeczny, kształtując społeczną postawę i zaangażowanie. – Nigdy nie można spocząć na laurach – dodał.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11