Bóg przygotowuje nas do ewangelizacji

W piątkowe popołudnie rozpoczęło się jubileuszowe V Forum Charyzmatyczne w Koszalinie. Przez trzy dni 10 prelegentów na różne sposoby podpowie uczestnikom, jak płonąć gorliwością w wierze i ewangelizacji.

Forum jubileuszowe, które rozpoczęło się 6 października w hali II LO w Koszalinie, nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego "Idźcie i głoście". - Słuchamy wezwania biskupów polskich, którzy mówią, że trzeba iść i nieść Jezusa ludziom - powiedział ks. Rafał Jarosiewicz, dyrektor diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Koszalinie tworzącej Wspólnotę św. Pawła, która organizuje forum.

Chociaż duża część uczestników to stali bywalcy Forum Charyzmatycznego i podobnych spotkań, to jak podkreśla ks. Jarosiewicz, nigdy nie jest dość formacji duchowej. - To trwa całe życie, nie da się powiedzieć, że ktoś jest już całkowicie uformowany, nie można się zwolnić z tego wysiłku. Jest też tak, że wiele rzeczy nie dostrzegamy lub uciekają nam one albo jesteśmy na nie wciąż zamknięci - wylicza duszpasterz. - Bóg przygotowuje każdego z nas przez określony czas w taki sposób, żebyśmy umieli to przyjąć, wejść w Jego plan i dostrzegać to, co On chce nam pokazywać. To nie jest proste, ponieważ ta formacja dotyczy całego życia. Forum charyzmatyczne, przygotowane dla osób, które są związane z ruchami charyzmatycznymi w Kościele, ma pomóc im rozwijać się wewnątrz swoich wspólnot.

Kilka lat doświadczenia podpowiada organizatorom, że ważne jest nieustanne powracanie do tematu głoszenia Ewangelii. - Dlaczego nie wychodzimy z Ewangelią? Ponieważ brakuje nam gorliwości - powiedział ks. Jarosiewicz za José H. Prado Floresem, meksykańskim teologiem katolickim, założycielem sieci Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja. - Dzieje się tak dlatego, ponieważ na co dzień nie doświadczamy Boga na tyle, by budziło nas to do działania. Jesteśmy pozamykani, co przekłada się na przykład na to, że nie mamy właściwego oglądu rzeczywistości, naszym działaniom brakuje inkulturacji. Potrzebujemy więc nauczyć się warunków bycia ewangelizatorem. Wierzę, że to forum obudzi nas do tego.

Wśród tegorocznych prelegentów forum są: ks. dr Piotr Kieniewicz, ks. Piotr Kurkiewicz OFM Cap, o. Janusz Jędryszek OFM Conv, ks. prof. dr hab. Janusz Lemański, Małgorzata i Tomasz Terlikowscy (Wspólnota Emmanuel), s. Tomasza Potrzebowska CSC, o. Waldemar Korba OFM Cap, ks. dr Wojciech Wójtowicz (WSD), Magdalena Plucner, ks. Rafał Jarosiewicz. Wszystkie konferencje i nauczania, które podejmą, będą dotykały różnych sfer życia w odniesieniu do ewangelizacji: codzienności, rodziny, zaangażowania we wspólnocie, charyzmatów, Biblii. - Ogólnie mówiąc, poruszymy kwestie praktycznego niesienia Chrystusa innym. Zależy nam, żeby uczestnicy po zakończeniu forum mogli skorzystać z treści, które tutaj usłyszą - zapowiada ks. Jarosiewicz.

Trzydniowe warsztaty to nie tylko nauczanie. Uczestnicy wezmą udział w modlitwach (prócz uwielbienia spotkaniu towarzyszy adoracja Najświętszego Sakramentu), świadectwach wiary, prezentacjach, filmikach ewangelizacyjnych, a także w sprawowanych sakramentach - spowiedzi św. oraz Mszach św. Sobotniej będzie przewodniczył bp Edward Dajczak.

Pierwszego dnia na forum przybyło ok. 200 osób z różnych stron diecezji i spoza niej. Organizatorzy spodziewają się, że dołączy do nich kolejne 100 osób.

V Forum Charyzmatyczne rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył ks. dr Piotr Kieniewicz. Nauczanie ks. Kieniewicza przybliżymy w kolejnej relacji.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11