Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Patriarchatu Moskiewskiego uczestniczy w Mityngu Przyjaźni Narodów w Rimini we Włoszech.
„Nigdy w historii Kościoła nie było tak szybkiego odrodzenia życia religijnego, jak ma to dziś miejsce w Rosji” – powiedział metropolita Hilarion Ałfiejew. Mówiąc o rozwoju wiary w Rosji podał on, że od 1988 r. liczba parafii wzrosła tam z 6 tys. do 36 tys., a monasterów z 21 do 950. Świadectwem odrodzenia życia religijnego była też niedawna peregrynacja relikwii św. Mikołaja z Bari, w której wzięło udział 2,5 mln wiernych.
Podczas pobytu w Rimini metropolita Hilarion udzielił także wywiadu dziennikowi włoskiego episkopatu Avvenire. Zwraca w nim uwagę na znaczenie ubiegłorocznego spotkania Papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem. Określa je mianem najważniejszego wydarzenia w historii relacji obu Kościołów. „Po raz pierwszy strona katolicka na najwyższym szczeblu wyraziła jasne potępienie uniatyzmu jako sposobu na przywrócenie jedności między prawosławnymi i katolikami, a także wszelkiej formy prozelityzmu. Stanowi to istotny warunek przywrócenia wzajemnego zaufania oraz przezwyciężenia dawnych urazów i uprzedzeń, bez czego nie można mieć nadziei na prawdziwe zbliżenie między naszymi Kościołami” – powiedział przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego.
W ostrych słowach skrytykował on jednak zwierzchników ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, którym zarzuca upolitycznienie i kwestionowanie patriotyzmu ukraińskich prawosławnych. „Sytuacja na Ukrainie pozostaje sprawą najbardziej problematyczną w relacjach prawosławno-katolickich” – zaznaczył metropolita Hilarion.
Bardzo obszernie przedstawił on ponadto perspektywy współpracy między katolikami i prawosławnymi. Powinna się ona rozwijać w różnych dziedzinach, przede wszystkim we wspólnej obronie chrześcijan przed prześladowaniami i dyskryminacją. Oba Kościoły powinny też wspólnie reagować na takie patologie, jak aborcja, eutanazja czy związki homoseksualne. Metropolita Hilarion postuluje tu współpracę na forum międzynarodowym, w instytucjach oenzetowskich, Radzie Europy, OBWE czy Unii Europejskiej.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.