Watykan odda niektóre uprawnienia Kościołom lokalnym?

Możliwość przeniesienia niektórych uprawnień z Kurii Rzymskiej na Kościoły lokalne to jeden z tematów poruszonych podczas zakończonych dziś obrad XX sesji Rady Kardynałów. Nie brał w nich udziału kard. Sean O'Malley z Bostonu, a dziś rano z racji audiencji ogólnej – Papież Franciszek. O przebiegu prac tego gremium poinformował dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, Greg Burke.

Członkowie Rady Kardynałów ( K-9) zastanawiali się nad możliwościami lepszego służenia Kurii Rzymskiej Kościołom lokalnym. Jako przykłady podano możliwość szerszej konsultacji w sprawie kandydatów proponowanych do posługi biskupiej, uwzględniającej także opinie osób życia konsekrowanego i laikatu.

Wśród innych propozycji omawiano też możliwość przeniesienia niektórych uprawnień z dykasterii rzymskich na biskupów lokalnych i konferencje episkopatów, w duchu zdrowej decentralizacji. Na przykład, przeniesienie z Kongregacji ds. Duchowieństwa na konferencje episkopatów badania i upoważnienia do podejmowani decyzji w sprawie udzielenia święceń diakonowi stałemu, nieżonatemu; zgoda na nowe małżeństwo diakona stałego, który owdowiał; wyświęcenie owdowiałego diakona stałego na kapłana.

Kardynałowie kontynuowali swe rozważania odnośnie do różnych dykasterii Kurii Rzymskiej, w szczególności Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Studiowali i zastanawiali się nad tekstami, które zostaną przedłożone Ojcu Świętemu dotyczącymi Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego; Kongregacji dla Kościołów Wschodnich; Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych; oraz trzech trybunałów: Penitencjarii Apostolskiej, Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i Trybunału Roty Rzymskiej.

Kard. George Pell zapoznał członków Rady z aktualnymi pracami kierowanego przez niego Sekretariatu ds. Gospodarki. Szczególną uwagę zwrócono na kroki podjęte w procesie planowania zasobów gospodarczych i monitorowania planów finansowych za pierwszy kwartał 2017 roku, które w zasadzie potwierdziły, z nielicznymi wyjątkami, dane budżetowe. Wkrótce rozpoczęty zostanie proces planowania budżetu na rok 2018 oraz monitorowania budżetu za drugi kwartał 2017 r.

Prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji, ks. Dario Edoardo Viganò, przedstawił raport na temat stanu reformy systemu komunikacji Stolicy Apostolskiej. 
Kolejne posiedzenie Rady Kardynałów odbędzie się w dniach 11, 12 i 13 września 2017 r. – poinformował Greg Burke. 

W skład ustanowionej przez Papieża Franciszka 13 kwietnia 2013 roku Rady Kardynałów wchodzą kardynałowie: Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga (Honduras) – koordynator Rady, Giuseppe Bertello (Watykan/Włochy), Francisco Javier Errázuriz Ossa (Chile), Oswald Gracias (Indie), Reinhard Marx (Niemcy), Laurent Monsengwo Pasinya (Demokratyczna Republika Konga), Sean O’Malley (USA), kard. George Pell (Watykan/Australia) i Pietro Parolin (Watykan/Włochy). Ponadto sekretarzem Rady, nie będącym jednak jej członkiem, jest bp Marcello Semeraro (Włochy).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9