Franciszek pobłogosławił korony dla Jasnogórskiej Madonny

Diademy to replika koron ofiarowanych 300 lat temu przez papieża Klemensa XI podczas pierwszej koronacji częstochowskiego wizerunku. Zostały one skradzione w 1909 r. i teraz w związku z jubileuszem zrodził się pomysł ich odtworzenia.

Uroczystość odbyła się na zakończenie audiencji generalnej. Uczestniczył w niej przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

„Papież Franciszek podszedł do nas i pobłogosławił nowe korony, które są darem włoskiej diecezji Crotone dla Matki Bożej, dla Jasnej Góry. Jest to przepiękne dzieło jubilersko-artystyczne. Tak naprawdę idea duchowa tego, by pobłogosławił jej Franciszek była bardzo piękna, ponieważ mamy już korony pobłogosławione przez wcześniejszych Następców św. Piotra: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, a od dziś również te pobłogosławione przez Franciszka – mówi Radiu Watykańskiemu o. Waligóra.  – Błogosławiąc te korony uśmiechnął się i powiedział: «Proszę o modlitwę za mnie w waszym sanktuarium». Otrzymał od nas małą kopię cudownego obrazu, też ją pobłogosławił. Podziękował za Matkę Bożą i poprosił o modlitwę. Wydaje mi się, że był to dla nas taki piękny znak z jednej strony więzi Jasnej Góry z Następcą św. Piotra, a z drugiej strony tej duchowej potrzeby Franciszka, by być przed Matką Bożą na Jasnej Górze. Przynajmniej tak to odebrałem, kiedy Ojciec Święty odchodząc od nas, kolejny raz poprosił: «módlcie się za mnie w waszym sanktuarium»”.

O. Waligóra poinformował także Ojca Świętego o nawiązaniu bliskiej współpracy z sanktuarium Madonna di Capocolonna znajdującym się na terenie diecezji Crotona, która ofiarowała korony częstochowskiemu sanktuarium. W sanktuarium Madonna di Capocolonna od XII wieku, podobnie jak na Jasnej Górze, czczony jest obraz Matki Bożej. To właśnie z tej diecezji pochodzi mistrz złotnictwa, który przygotował replikę koron Klemensa XI. Inicjatywa powstania repliki koron, które na pierwszą koronację w 1717 r. podarował Jasnej Górze Klemens XI zrodziła już kilka lat temu, kiedy Michele Affidato przybył z pielgrzymką na Jasną Górę i postanowił ofiarować Maryi swój dar. - Wtedy powstała myśl wykonania kopii koron klementyńskich – powiedział o. Waligóra. Dodał, że ich replikę wykonano na podstawie zachowanych rycin, rysunków i obrazka, będących swoistymi dokumentami „wyglądu Matki Bożej Jasnogórskiej w XVIII wieku”.

Nowe złote korony zostaną nałożone na Obraz Matki Boskiej 28 lipca br. w pierwszą rocznicę pielgrzymki Papieża Franciszka na Jasną Górę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9