Blisko tysiąc osób, wspaniali mówcy i upalne (dosłownie!) uwielbienie Boga. Tak było rok temu. Jak będzie tym razem, dowiemy się 10 i 11 czerwca w Jaworznie.
Właśnie wtedy odbędzie się kolejna edycja Strefy Zero – dwudniowej inspirującej konferencji liderów wspólnot i duchownych różnych denominacji. Ich wykłady, jak zawsze, przeplatać będzie modlitwa uwielbienia Boga.
10 razy więcej
„Jedno jest Ciało i jeden Duch, jak jedna jest nadzieja waszego powołania, do której zostaliście wezwani” – te słowa z czwartego rozdziału Listu do Efezjan stały się hasłem przewodnim tegorocznej edycji Strefy Zero. – Jako jedno ciało chcemy stanąć murem za sobą, obok siebie, blisko siebie. Chcemy stanąć jako Kościół, który jest dojrzały i świadomy swojego powołania, jako chrześcijanie, czyli wyznawcy Chrystusa, połączeni miłością, świadomi swojego powołania, które powierzył nam nasz Bóg.
Połączeni, a nie podzieleni, szukający tego, co nas zbliża, a nie oddala – dopowiadają organizatorzy, wspólnota Metanoia z Jaworzna. Tym razem strefa wraca do miasta, w którym powstała. Po drodze odwiedziła Chrzanów i Katowice. – Pierwsza strefa odbyła w Domu Kultury w Jaworznie, liczyła chyba 115 czy 130 osób – wyjaśnia Krzysztof Demczuk, lider Metanoi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ilość tegorocznych uczestników, wzrośnie dziesięciokrotnie. Zarezerwowana przez wspólnotę Hala Widowisko-Sportowa pomieści nawet 1,5 tys. osób. – Kiedy jeździmy na rekolekcje i posługujemy, to zdarza się, że słyszymy od jakiegoś księdza, że dotarły do niego nauczania ze strefy i przemieniły jego serce. Słyszymy też świadectwa ludzi, którzy na YouTubie dotarli do nauczań na przykład z pierwszej konferencji. Mówią, że ich podniosły, że uratowały ich małżeństwo. To jest dla nas ogromnie wzruszające. Możemy strefę mierzyć tylko statystycznie: ile zainwestowaliśmy pieniędzy, ilu ludzi przyszło, ale tak naprawdę owoce są ważniejsze niż liczby – przyznaje K. Demczuk.
Z Polski i ze świata
Jednym z mówców tegorocznej konferencji będzie ks. dr Peter Ho- cken – pochodzący z Anglii teolog i historyk Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej i ruchu zielonoświątkowego. Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych ekumenistów katolickich na świecie. Jako historyk Kościoła zaangażowany w odnowę bacznie śledził poczynania Ruchu Światło–Życie założonego przez ks. Franciszka Blachnickiego.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.