Wigilią Paschalną rozpoczęły się uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie

Z udziałem setek wiernych w Bazylice Grobu Pańskiego Mszą św. Wigilii Paschalnej rozpoczęły się wielkanocne uroczystości w Jerozolimie. Ich obchodom towarzyszom zaostrzone środki bezpieczeństwa. Eucharystii w nowo odrestaurowanej Kaplicy Grobu Pańskiego, według najstarszej tradycji miejscu zmartwychwstania Jezusa, przewodniczył abp Pierbattista Pizzaballa, administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, który od jesieni ub.r. jest następcą patriarchy-seniora abp Fouada Twala.

Reklama

Abp Pizzaballa zaznaczył, że Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę jest odprawiana we wczesnych godzinach porannych w Jerozolimie, gdy przemija „chwila ciszy i oczekiwania” i to ona wywiera piętno na Wielką Sobotę na całym świecie. Przypomniał, że liturgie tego dnia były kształtowane przez wieki, starożytne i skomplikowane procesy, jakie miały miejsce w Kościołach chrześcijańskich ale są one obchodzone w tych samych miejscach nawet przez społeczności niechrześcijańskie w Jerozolimie. "Jednocześnie świat, tak jak to było ponad dwa tysiące lat temu, nie może świętować Wielkiejnocy, gdy ta jako pierwsza nie wydarzy się w Jerozolimie" - zaznaczył.

Przepisy zawarte w XIX-wiecznym status quo nie pozwalają na jakiekolwiek zmiany w porządku świątecznych uroczystości. Z tego powodu katolicka liturgia Zmartwychwstania Pańskiego sprawowana jest w Bazylice Grobu Pańskiego wczesnym rankiem w Wielką Sobotę.

Zaraz po zakończeniu katolickich uroczystości do Bazyliki Grobu Pańskiego weszły rzesze wiernych prawosławnych. Dla prawosławia jednym z najważniejszych punktów obchodów Wielkiejnocy w Jerozolimie jest licząca już ponad 1200 lat liturgia tzw. „Zstąpienia Świętego Ognia” w południe w Wielką Sobotę. Według tradycji prawosławnej, w cudowny sposób zapłonął ogień w kaplicy czczonej jako grób Chrystusa i na tę pamiątkę co roku w Wielką Sobotę prawosławny patriarcha jerozolimski wchodzi – przy świadkach – bez zapałek i zapalniczek i po odmówieniu odpowiednich modlitw wychodzi z kaplicy z płonącą świecą. Od niego zapalają swoje świece biskupi, księża i świeccy, i to nie tylko w wypełnionej po brzegi świątyni, ale także na uliczkach Starego Miasta.

Ze względów bezpieczeństwa, również w tym roku, w uroczystościach Wielkiej Soboty w Bazylice Grobu Pańskiego bierze udział tylko ok. 10 tysięcy wiernych. W nocy z piątku na sobotę izraelskie siły bezpieczeństwa ustawiły wokół bazyliki i przy bramach wiodących na Stare Miasto liczne punkty kontrolne.

Policja szacuje, że w sumie w uroczystościach wielkanocnych w Jerozolimie weźmie udział ok. 50 tys. osób.

Mimo zaostrzonych środków bezpieczeństwa w Wielki Piątek w okolicach Starego Miasta w Jerozolimie zginęła brytyjska studentka od ciosów nożem zadanych przez Palestyńczyka. Dwie inne osoby zostały lekko ranione.

W tym roku Kościół katolicki i chrześcijańskie Kościoły wschodnie obchodzą Święta Wielkanocne w tym samym terminie, dlatego do Jerozolimy od Wielkiego Czwartku przybywa tysiące pielgrzymów z całego świata.

Ponadto trwają także obchody żydowskiego Święta Pesach, które zakończą się w poniedziałek wieczorem.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama