17 marca br. terrorystyczna organizacja baskijska ETA ogłosiła – począwszy od – 8 kwietnia „jednostronne i całkowite rozbrojenie”.
Już od rana trwa przekazywanie broni i ładunków wybuchowych. Baskijscy biskupi przyjęli decyzję „z radością”, ale uważają ją za „niewystarczającą”, ponieważ jest wynikiem bardziej „strategii politycznej aniżeli decyzji etycznej”.
Biskupi Kraju Basków uważają, że decyzja o rozbrojeniu jest „niewystarczająca”, ponieważ społeczeństwo baskijskie oczekuje całkowitego i definitywnego rozwiązania terrorystycznej grupy ETA. Ich zdaniem „już samo jej istnienie jest zagrożeniem”. Wiadomość o rozbrojeniu przyjęli z radością jako „krok w kierunku pokoju”. Bp José Ignacio Munilla z San Sebastián uważa, że terroryści powinni prosić o przebaczenie i nawrócić się, ponieważ „samo tylko uznanie wyrządzonych strat, jako alternatywa dla nawrócenia, może łatwo ukrywać strategię polityczną, która jest niezdolna do zrozumienia cierpienia ofiar”. Biskupi podkreślają także, że wielu ludzi w Kościele było zaangażowanych na rzecz pokoju. Jednocześnie proszą o przebaczenie, jeśli ofiary ETA czuły obojętność lub brak zrozumienia ze strony Kościoła.
ETA powstała w 1958 r., a jej celem było utworzenie niepodległego państwa Basków o charakterze socjalistycznym. W wyniku zamachów zginęło 829 osób, a wiele zostało rannych.
13 maja br. grupa osób skrzywdzonych w Kościele skierowała list do Rady Stałej Episkopatu Polski.