Kard. Müller: Medjugorie nie jest dogmatem

Medjugorie nie jest dogmatem i żaden katolik nie jest zobowiązany, aby wierzyć w rzekome objawienia. Decyzje w tej sprawie nie zapadną szybko – powiedział agencji ANSA prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller.

Podkreślając, że na podjęcie decyzji w kwestii autentyczności objawień w Medjugorie potrzeba jeszcze sporo czasu, kard. Müller zaznaczył, że ważniejsze jest obecnie uregulowanie kwestii duszpasterskich, w tym spowiedzi. W ten sposób prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązał do planowanej pod koniec marca wizyty w tym miejscu, specjalnego wysłannika papieskiego abp. Henryka Hosera. Zadaniem biskupa warszawsko-praskiego będzie zyskanie dogłębnej wiedzy na temat sytuacji duszpasterskiej w Medjugorie.

Zdaniem kard. Müllera, niektóre osoby wyolbrzymiają znaczenie tych zjawisk, tak jak gdyby to były niemal dogmaty. „Nawet kiedy Kościół wypowiada się za autentycznością takich zdarzeń, żaden katolik nie jest zobowiązany, aby się tam udać, czy żeby w to uwierzyć” – podkreślił prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Dodał, że przyszłość Kościoła nie zależy ani od Medjugorje, ani też od znanych sanktuariów, takich jak Lourdes czy Fatima, chociaż pomagają one w rozwoju wiary. Istotna jest ta wiara, którą żyjemy w rodzinie, w pracy, w parafii. Odnosząc się do wizjonerów – określonych przez biskupa Mostaru, Ratko Pericia jako „samozwańczych”, kard. Müller wskazał, że jako katolicy winniśmy się skupić na osobie Jezusa Chrystusa. „Istnieją pewne objawienia prywatne, które nie zastąpią jednak jedynego objawienia Boga w Jezusie Chrystusie” – powiedział agencji ANSA prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • KRM
  04.03.2017 13:59
  Fatima też nie jest dogmatem i żaden katolik nie jest zobowiązany, aby wierzyć w te objawienia. Podobnie jest z Lourdes i z każdym innym prywatnym objawieniem - nie zapomnijmy o tym!
 • Gość
  04.03.2017 16:21
  Co do Medjugorie to 1. Jest opinia Biskupa miejsca i Konferencji Episkopatu. Następnie 2. Skoro objawienia tam trwają ciągle i stosowne władze kościelne nie mogą ich definitywnie zatwierdzić to jakim prawem wielu ludzi uznaje te rzekome objawienia jako prawdziwe. Przecież to jest nieposłuszeństwo Kościołowi. A nieposłuszeństwo to pycha. Skoro stosowna władza kościelna nie rozstrzyga i wydaje zalecenie ,żeby nie traktować tego miejsca jako miejsca objawienia lecz jako miejsce modlitwy to po co tam ludzie jeżdżą? Niech przyjeżdżają do naszego kościoła parafialnego też mogą się pomodlić. Oczywiste jest ,że jeżdżą tam dla pychy - żeby powiedzieć że byli w Medjugorie. I żeby było śmieszniej nawet duchowni tam jeżdżą i nawet jeden biskup napisał pozytywną ,, recenzję"żeby uwiarygodnić jeżdżenie do Medjugorie wbrew zaleceniom Watykanu. W systemie aktów prawnych obowiązuje hierarchia. Konstytucja- ustawa- rozporządzenie itd. . Podobnie chyba i w Kościele. Watykan wydaje zalecenia a niektórzy duchowni i wierni mądrzejsi od Watykanu. Mówią o posłuszeństwie a posłuszeństwa w nich nie ma. A co jest? Żądza pieniądza. 3. Ponoć ,że tam się nawracają. A tak logicznie biorąc . To biedny i chory jak nie pojedzie do Medjugorie to nie dostąpi łaski nawrócenia? To co Bóg tylko jest w Medjugorie? Oczywiście ,że nie. Bóg jest wszędzie. Znowu mówią dla pychy ,że się nawrócili w Medjugorie. Znam pewne przypadki. Do swojego kościoła mało chodzą a jedzie do Medjugorie. Pomieszanie z poplątaniem.Objawień w Medjugorie nie było i ludzie też się nawracali. To Medjugorie to jedno wielkie sprytne, przebiegłe szatańskie ogłupianie ludzi. 4. Błędów teologicznych w tych rzekomych objawieniach od metra.Matka Boża by się powtarzała oraz nawoływała do nieposłuszeństwa gdy jest pełnią pokory. Wreszcie Matka Boża jak powiedział Papież Franciszek miałaby być radiem. ?!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6