W swojej działalności naukowej podkreślała rolę rodziny w wychowaniu i uspołecznieniu dziecka, rolę kobiety i jej godność, a także znaczenie starszego pokolenia. Przez 40 lat związana była z katolickim uniwersytetem w Lublinie.
Uczniowie i współpracownicy pani prof. Kukołowicz są wdzięczni za dar jej osoby i zachowują ją w pamięci jako wzór dobrego nauczyciela, bezkompromisowego w głoszeniu prawdy i wiernego jej świadka; dzielnej kobiety umiejętnie i rozważnie dzielącej swój czas między obowiązki zawodowe i rodzinne, wymagającej od innych, ale przede wszystkim od siebie, szukającej dobra w każdym człowieku; życzliwego przełożonego o dużym autorytecie, ale równocześnie zatroskanego o ich codzienne sprawy; człowieka, dającego przykład bezinteresownej pracy - zaangażowania na rzecz Uczelni; niestrudzonego społecznika nie liczącego czasu, wysiłku i pieniędzy w służbie różnym środowiskom w najmniejszych nawet miejscowościach na terenie Polski.
Ks. Dr Hubert Ordon SDS, ceniony biblista, emerytowany pracownik INB KUL, w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Kościele Akademickim w intencji prof. Teresy Kukołowicz, zwrócił uwagę na postawę wdzięczności, która jest właściwą postawą człowieka wobec Boga i drugiej osoby. Zdaniem biblisty, postawa ta ma swoje źródło w prawdzie i wypływa ze zgodnego z nią pojrzenia na siebie i na innych ludzi. Przytoczone stwierdzenie Thomasa Mertona, że „nikt nie jest samotną wyspą na oceanie tego świata” wskazuje na fakt, że człowiek żyje w określonej społeczności i posiada z nią różne powiązania, najpierw z Bogiem, a potem z innymi ludźmi. Biblista podkreślał, że „człowiek przychodzi na świat w rodzinie, gdzie rozwija swoje zdolności intelektualne, duchowe i społeczne, a także dzięki którym może służyć i być pomocnym dla całego społeczeństwa”. - Największym podziękowaniem wobec Boga i ludzi za te dobra, które otrzymaliśmy i rozwijamy jest fakt, że my przekazujemy je dalej innym. Najgłębszym wyrazem wdzięczności jest prawda, że potrafimy się dzielić tymi dobrami z innymi i ubogacamy ich. To stanowi o istocie wychowania, że dobra, które osoba otrzymała przekazuje dalej.
Teresa Kukołowicz urodziła się 2 stycznia 1925 r. w Łodzi. Zmarła 28 lutego 2014 r. w Warszawie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.