Dlaczego ludzie słyszą ciągle nakazy i zakazy? Wszystko sprowadzamy tylko do moralności. Dlaczego? Przecież Jezus spojrzał na człowieka i ukochał go. O tym jest Ewangelia - mówił bp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. kończącej spotkanie formacyjne misjonarzy miłosierdzia, które odbyło się w dniach 26-27 lutego w krakowskich Łagiewnikach.
W czasie Mszy św. kończącej spotkanie formacyjne misjonarzy miłosierdzia, które odbywało się w dniach 26-27 lutego, homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś.
Obecnym w kaplicy św. Faustyny kapłanom biskup wskazał dwa istotne elementy ewangelii. - My czytamy, że Jezus spojrzał na człowieka z miłością. A tekst oryginalny mówi, że Jezus spojrzał na niego i ukochał go. Ukochał! To jedno zdanie zupełnie zmienia tę rozmowę - podkreślał biskup.
Drugim elementem, o którym mówił biskup, jest słowo „człowiek”: - Tylko u Marka pojawia się słowo „człowiek”. Inni mówią albo o młodzieńcu, albo o księciu. A wśród nas nie ma ani młodzieńców, ani książąt. Za to każdy z nas może odnaleźć się w tym ewangelicznym „człowieku” - mówił do zebranych.
Krakowski biskup pomocniczy wyjaśnił, że ewangelia jest aktualna także dzisiaj: - Nie minęła oferta tego spotkania. Nie potrzeba wyjątkowego statusu, żeby przeżyć spotkanie z Jezusem. To nie jest ewangelia o pieniądzach i majątku, jak może się nam wydawać. To rozmowa o miłości - dodał.
Biskup zaznaczył, że pytanie o miłość jest najważniejszym pytaniem ewangelii. Mówił, że gdy człowiek gubi relację z Jezusem, to wtedy wszystko jest trudne, pojawia się smutek i poczucie bezsensu. Zadaniem misjonarzy miłosierdzia ma być natomiast doprowadzanie człowieka do spotkania z Bogiem. - Co zrobimy z miłością, która jest nam ofiarowana? - pytał zebranych.
Uwrażliwiał także kapłanów na to, aby przepowiadali słowa pełne nadziei, a nie takie, które tylko wzywają do umartwień i są napomnieniami. — Na ile ludzie w Kościele mają doświadczenie osoby Jezusa i Jego miłości? Dlaczego ludzie słyszą ciągle nakazy i zakazy? Wszystko sprowadzamy tylko do moralności. Dlaczego? Przecież Jezus spojrzał na człowieka i ukochał go. O tym jest ta ewangelia - zakończył.
Spotkanie formacyjne misjonarzy miłosierdzia trwało w dniach 26-27 lutego i obejmowało wspólną modlitwę, refleksję nad listem apostolskim "Misericordia et misera", a także rozmowy na temat inicjatyw papieskich: "24h dla Pana" i „Niedziela ubogich”. Kapłani chętnie dzielili się również swoim doświadczeniem pełnienia posługi jako misjonarzy miłosierdzia.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.