W Stanach Zjednoczonych trwa Krajowy Tydzień Małżeństwa. Jego organizatorzy to koalicja złożona z walczących o umocnienie małżeństwa grup, które należą do różnych wyznań chrześcijańskich i religii.
Tydzień Małżeństwa rozpoczął się 7 lutego. Pośród jego inicjatyw są odbywające się w całym kraju spotkania, rekolekcje, warsztaty, konferencje i seminaria.
„Promowanie i umacnianie małżeństwa wciąż pozostaje duszpasterskim priorytetem naszego episkopatu – napisał z tej okazji przewodniczący komisji amerykańskiego episkopatu ds. małżeństwa, życia rodzinnego i młodzieży. – Małżeństwo jako naturalna instytucja i jako sakrament chrześcijański jest niezastąpionym dobrem społeczeństwa i wszystkich obywateli”.
Abp Charles J. Chaput wskazał również, że ubiegły rok przyniósł wiele okazji do głębszej refleksji nad małżeństwem. Na pierwszym miejscu wymienił posynodalny dokument Papieża Franciszka „Amoris laetitia”. „Adhortacja ta zdecydowanie ukształtuje nasze działania w dziedzinie małżeństwa i rodziny na kolejne lata” – napisał metropolita Filadelfii.
Refleksje tegorocznych siedmiodniowych wirtualnych rekolekcji małżeńskich, dostępnych na stronie internetowej episkopatu, oparte są również na tej adhortacji.
Obchody tygodnia zakończą się 14 lutego, w dzień św. Walentego.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.