Niemieccy biskupi o „Amoris laetitia”

Niemieccy biskupi opublikowali dokument komentujący papieską posynodalna adhortację „Amoris laetitia”.

Dokument ma tylko siedem stron. Rada Stała Episkopatu Niemiec zachęca w nim wszystkich wiernych do uważnego czytania posynodalnej adhortacji „Amoris laetitia”, która zdaniem biskupów operuje „językiem przystępnym i promującym życie”, mówiąc o małżeństwie, partnerstwie, płciowości, rodzicielstwie i rodzinie. Dając konkretne wskazówki wymieniają oni cztery najważniejsze tematy: przygotowanie do małżeństwa, towarzyszenie małżonkom, wsparcie rodziny jako miejsca nauczania wiary i duszpasterstwo w sytuacjach nadzwyczajnych. Ten ostatni temat cieszy się w Niemczech największym zainteresowaniem.

Biskupi jasno podkreślają, że „Amoris laetitia” nie kwestionuje nierozerwalności małżeństwa, ale zachęca do rozeznania sytuacji trudnych. Osoby rozwiedzione i żyjące w ponownych cywilnych związkach małżeńskich powinny – jak twierdzą niemieccy biskupi - poczuć, że „należą do Kościoła, a Bóg nie odmawia im swojej miłości”. W sprawie możliwości przystąpienia takich osób do Komunii Świętej „Amoris laetitia zakłada proces decyzyjny pod przewodnictwem duszpasterza” – czytamy w niemieckim dokumencie. Biskupi przestrzegają jednak równocześnie przed pochopnym automatyzmem i zbędnym rygoryzmem w tej sprawie. Zachęcają też, by wszyscy, którzy mają powody do twierdzenia, że ich sakramentalne małżeństwo nie zostało zawarte w sposób ważny, skorzystali z możliwości sprawdzenia tego w sądach biskupich.

Wydany przez niemiecki episkopat dokument mówi też o potrzebie stworzenia katechumenatu małżonków, który przygotuje narzeczonych do sakramentu małżeństwa jako wspólnej drogi w wierze. Podobnie duży akcent stawia się na wsparcie wszelkich kręgów małżeństw i rodzin przy parafiach oraz ruchach kościelnych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11