Tłumy wiernych odwiedzają szopkę jasnogórską

Szopkę na Jasnej Górze odwiedzają w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wierni. Zwykle to jedna z największych plenerowych betlejek w Polsce; w tym roku, ze względu na prace budowlane, powstała na dziedzińcu Jasnej Góry, przed bramą tzw. Wieczernika.

Reklama

Zaraz obok szopki stoi choinka "jubileuszowa". Podobnie jak wystrój stajenki, nawiązuje ona do trwającego jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej. W pobliskim namiocie-kaplicy znajduje się też 40 choinek ozdobionych tematycznie przez uczestników Konkursu na Wieczernikową Choinkę - uczniów szkół diecezji.

Dawniej jasnogórska szopka budowana była właśnie w Wieczerniku. Od 2008 r. ustawiana jest natomiast w klasztornym ogrodzie - na fosach ciągnących się wzdłuż muru sanktuarium. Cieszy się dużym powodzeniem częstochowian oraz przybywających na Jasną Górę turystów i pielgrzymów. Szczególną atrakcją są zagrody z żywymi zwierzętami ustawione pod klasztornymi murami.

W tym roku, oprócz nowego miejsca, będącego efektem prac remontowo-budowlanych w obrębie klasztoru, w stajence znalazły się m.in. nowe postacie. Nowa jest też sama szopa - góralska, wykonana przez górali z paulińskiej parafii z Bachledówki k. Zakopanego. Wystrojem nawiązuje do jubileuszu koronacji jasnogórskiej ikony.

Obraz Matki Bożej sprowadzony został do Częstochowy w 1382 r. Znaczenie Jasnej Góry wzrosło podczas potopu szwedzkiego. W 1655 r. Szwedom, mimo kilkutygodniowego oblężenia, nie udało się zdobyć klasztoru. Rok później król Jan Kazimierz złożył w katedrze lwowskiej ślubowanie uważane za oficjalne ustanowienie Maryi Królową Polski. Uznawana za dopełnienie tych ślubów koronacja miała miejsce 8 września 1717 r. Korony przesłał papież Klemens XI, a koronacji dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek. Na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.

W listopadzie br. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej w 300. rocznicę tego wydarzenia. Podobną uchwałę - przy podziale głosów wśród części opozycji - Sejm przyjął 15 grudnia. Jubileuszowe obchody zainaugurowała 8 września br. uroczysta msza pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Obchody potrwają do 8 września 2017 r.

Na dziedzińcu Jasnej Góry, obok szopki, stoi też bożonarodzeniowa choinka. Czterometrowe drzewko przed kilkoma dniami ozdobili najmłodsi uczestnicy 9. Konkursu na Wieczernikową Choinkę, wraz z przeorem częstochowskiego klasztoru o. Marianem Waligórą. Na choince znalazły się przyniesione przez małych pielgrzymów ozdoby wyrażające ich duchowe dary dla Maryi.

Jak podało jasnogórskie sanktuarium, wśród dziecięcych postanowień są: modlitwa za Polskę, o pokój na świecie, zwłaszcza w Syrii, za misje, za biednych. Dzieci zobowiązały się do pomagania potrzebującym, ale też do pilniejszej nauki czy ograniczenia gry na komputerze. Te postanowienia wypisały na ozdobach.

Czterdzieści innych udekorowanych choinek stanęło jak zwykle w kaplicy - namiocie w Wieczerniku. Drzewka podarowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Zadaniem uczestników Konkursu na Wieczernikową Choinkę było wykonanie własnoręcznie ozdób i udekorowanie nimi wylosowanego drzewka. W ten sposób powstały m.in. choinki: "wełniana", udekorowana bombkami i łańcuchami m.in. ze sprutych swetrów; "butelkowa", ozdobiona plastikowymi mikołajami z butelek; "sercowa" z 300 sercami ze zdjęciami dzieci na 300-lecie koronacji Obrazu; "jubileuszowa" z umieszczonym na czubku obrazem Matki Bożej i ozdobami ukazującymi oddających hołd przedstawicieli różnych zawodów i stanów.

Stoi tam też choinka "misyjna" z koronami ozdobionymi twarzami dzieci różnych krajów i ras, choinka "płytowa", której elementami ozdób są płyty CD, drzewko "złote", przypominające kolor korony Królowej Polski; jest też choinka "ekologiczna" z materiałów recyklingowych i "sześcienna" z marzeniami dzieci napisanymi na papierowych kostkach w języku polskim i angielskim.

Najpiękniej ozdobioną przez dzieci choinkę wybiorą jasnogórscy pielgrzymi. Głosowanie potrwa od niedzieli do piątku. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 10 stycznia.

W ubiegłym roku pielgrzymi oddali na choinki ponad 50 tys. głosów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama