Kościół dla wiernych czy... melomanów?

Budynek kościoła, na zwrot którego oczekuje od 25 lat parafia katolicka w Smoleńsku, ma być przekazany tamtejszej filii Moskiewskiej Filharmonii Akademickiej.

Poinformowały o tym władze Okręgu Smoleńskiego. Decyzję o przekazaniu kościoła filharmonii przygotowuje miejscowy gubernator Aleksiej Ostrowski po konsultacji z ministrem kultury Federacji Rosyjskiej Władimirem Miedinskim.

Parafia rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia NMP w Smoleńsku już dwukrotnie w ciągu ostatnich 25 lat występowała o zwrot kościoła zagrabionego w czasach komunizmu. Organizacja państwowa Rosyjskie Nieruchomości stwierdziła, że w dokumentach archiwalnych nie ma wzmianki, iż budynek kościoła wzniesiono dla celów religijnych. Parafianie zmuszeni zostali do ponownego uzyskania dokumentu z poprawioną  wzmianką, że kościół jest dla celów religijnych. Widocznie urzędnicy w Smoleńsku o tym nie wiedzą i postępują jak za czasów sowieckich, zmieniając budynek kościelny na salę koncertową.

Archidiecezja Matki Bożej w Moskwie, do której należy parafia w Smoleńsku, wydała oświadczenie wzywające do oddania kościoła prawowitym właścicielom na mocy obowiązującego w Rosji „Prawa o zwrocie własności organizacjom religijnym”. W oświadczeniu podkreślono, że potrzeba  rozwoju kultury nie może być zaspakajana kosztem wspólnoty religijnej, tym bardziej, że proboszczowie wielu kościołów katolickich w Rosji udostępniają świątynie parafialne dla koncertów.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  29.11.2016 07:41
  lepsze to niż zamiana na burdel albo pab albo slkep - co ciekawe na zachodzie biskupi sami pozbywają się kościołów sprzedając je , i nikogo to już nie oburza co tam teraz będzie albo co stanie się z dewocjonaliami typu firgury , obrazy czy inne .można zadać sobie pytanie czyt ta rosja już się nawróciła czy dużo jej do nawrócenia nie potrzeba w porównaniu do sytuacji na zachodzie . nie wiadomo ile będzie kosztował remont kościoła , ale wątpie czy sami parafianie poradzą sobie z remontem kościoła . pozdrawiam .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9