Spotkanie rodzin diecezji grodzieńskiej

Diecezjalnym Spotkaniem Rodzin zakończył się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w diecezji grodzieńskiej na Białorusi.

Do parafii Świętej Rodziny w Lidzie przybyli na spotkanie małżonkowie wraz z dziećmi, aby wspólnie dziękować Stwórcy za dar, jakim jest rodzina.

Tegoroczne spotkanie rodzin diecezji grodzieńskiej odbyło się pod hasłem: „Rodzina szkołą miłosiernych postaw”. Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, że rodzina to pierwsza szkoła miłosierdzia, w której człowiek uczy się praktykować uczynki miłosierne względem ciała i duszy, a postawa ojca i matki jest wzorem postępowania dla dorastających dzieci.

Wzruszającym momentem był czas świadectw, kiedy małżonkowie dzielili się głównie doświadczeniem radości życia w związku sakramentalnym zgodnym z nauczaniem Kościoła oraz tym, jak realizują swoje powołanie, by być ojcem i matką.

W świadectwach małżonkowie mocno akcentowali potrzebę praktykowania codziennej i wspólnej modlitwy, która jest fundamentem każdej rodziny. Po drugie – częste sięganie po lekturę Pisma Świętego, które pomaga w rozwiązaniu małżeńskich kryzysów. A po trzecie – prowadzenie dialogu, który jest zawsze podstawą zdrowych relacji.

Uroczystej Mszy w intencji rodzin diecezji przewodniczył ordynariusz grodzieński. Bp Aleksander Kaszkiewicz zaznaczył, że małżonkowie ślubując przed Bogiem miłość, wierność i uczciwość małżeńską stają się dla siebie nawzajem darem na całe życie.

„W prawdziwej rodzinie nie powinno być miejsca na egoizm, bo żyje się nie dla siebie, ale dla swego współmałżonka” – dodał hierarcha. Zaznaczył ponadto, że w rodzinie dziecko uczy się wiary i tradycji, miłości Boga i bliźniego, przyswaja zdrowe zasady moralne i wypracowuje cnoty, które będą jego bogactwem duchowym przez całe życie.

Biskup grodzieński dodał, że najlepszą gwarancją skuteczności wychowania w rodzinie jest zawsze autorytet rodziców, którego nic nie jest w stanie zastąpić, oraz ich osobisty przykład i świadectwo dawane na co dzień.

Podczas Eucharystii odnowiono przyrzeczenia małżeńskie i każda rodzina otrzymała pasterskie błogosławieństwo.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6