Papież: światem rządzi pieniądz przy pomocy bicza strachu

Papież Franciszek podczas spotkania z 5 tysiącami działaczy ruchów ludowych z wielu krajów mówił, że na świecie rządzi pieniądz przy pomocy "bicza strachu". Sytuację migrantów i uchodźców określił jako "hańbę". Za "skandal" uznał ratowanie banków, a nie ludzi.

Zwracając się do uczestników III światowego zjazdu ruchów ludowych, obradującego w Rzymie, papież oświadczył, że na świecie panuje "prymat pieniądza", a nie człowieka.

"Kto zatem rządzi? Pieniądz? Jak rządzi? Za pomocą bicza strachu, nierówności, przemocy ekonomicznej, socjalnej, kulturowej i militarnej, która wywołuje jeszcze większą przemoc w spirali zdającej się nie mieć końca" - mówił Franciszek w Watykanie. "Ileż jest bólu, ile strachu" - dodał.

Papież stwierdził również: "Gdy dochodzi do bankructwa banku, natychmiast pojawiają się skandaliczne sumy, by go uratować, ale kiedy ma miejsce bankructwo ludzkości, nie ma nawet tysięcznej części tego, by ratować braci, którzy tyle cierpią".

W ten sposób - podkreślił - Morze Śródziemne stało się "cmentarzyskiem" migrantów. Jest też - zauważył - "wiele cmentarzy koło murów, murów splamionych krwią niewinnych".

Sytuacja migrantów i uchodźców - ocenił - jest "niegodna". "Mogę opisać ją tylko słowem, które przyszło mi na myśl spontanicznie na Lampedusie: hańba" - wyznał.

Podkreślił, że migranci padają ofiarami wojen, których nie wywołali, a także odrzucenia ze strony tych, którzy "odmawiają ich przyjęcia".

Franciszek powtórzył hasło ruchów ludowych, które domagają się "ziemi, domu i pracy dla wszystkich". "Wyrażamy to samo pragnienie, pragnienie sprawiedliwości" - dodał.

Wyraził przekonanie, że konieczne jest działanie na rzecz powstania "ludzkiej alternatywy w obliczu globalizacji obojętności".

Zauważył też, że żadna tyrania nie utrzyma się bez wykorzystywania strachu ludzi.

"Z tego wynika, że każda tyrania jest terrorystyczna" - dodał.

Następnie powiedział: "A kiedy ten terror, który został zasiany na peryferiach za sprawą masakr, grabieży, ucisku i niesprawiedliwości, wybucha w centrach pod różnymi formami przemocy, nawet ohydnych i nikczemnych zamachów, obywatele zachowujący prawa mają pokusę fałszywego bezpieczeństwa murów fizycznych i socjalnych".

Takie mury zdaniem papieża dzielą ludzi na tych przerażonych z jednej strony i wykluczonych, wygnanych i jeszcze bardziej przerażonych z drugiej.

Franciszek wskazywał, że najlepszym antidotum na strach jest miłosierdzie.

"Jest znacznie lepsze od antydepresantów i środków uspokajających. Jest o wiele skuteczniejsze od murów, krat, alarmów i broni, a do tego jest bezpłatne; to dar Boga" - mówił.

Papież potępił "szerzącą się ksenofobię" i brak tolerancji.

Ocenił też, że ruchy ludowe, reprezentujące ludzi wykluczonych, mają za zadanie ożywić demokrację, która w jego opinii przechodzi "prawdziwy kryzys".

"Przyszłość ludzkości nie leży tylko w rękach wielkich przywódców, wielkich mocarstw i elit. Leży przede wszystkim w rękach ludów" - dodał.

Zaznaczył, że również Kościół musi, "bez przyznawania sobie monopolu na prawdę", zabierać głos w obliczu plag i dramatycznych cierpień ludzi.

Franciszek poruszył też kwestię szerzącej się korupcji, podkreślając, że dotknięta jest nią nie tylko polityka, ale także biznes, środki przekazu, Kościoły.

W spotkaniu ruchów ludowych uczestniczył były prezydent Urugwaju Jose Mujica, który jako głowa państwa zasłynął na świecie z ascetycznego, skromnego trybu życia.

«« | « | 1 | » | »»
 • aaa
  06.11.2016 21:27
  banki są własnością w większości starszych braci w wierze albo środowisk do nich zbliżonych, to do nich powinna być ta mowa, oni też inscenizują i sponsorują rewolucje i wojny, choćby na Ukrainie https://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/02/20/rotszyldowie-inscenizuja-rewolucje-w-tunezji-i-egipcie-by-zniszczyc-islamskie-banki-na-wschodzacych-rynkach-pln-afrykanskich/ skoro papież ma tradycyjnie dobre stosunki z rabinami to ich powinien trochę ponauczać i zganić w tej kwestii
 • Gość
  06.11.2016 21:31
  tu sa jacyc katolicy ?
 • Stanisław_Miłosz
  06.11.2016 23:01
  Papieżowi może nie wypada tak wprost, po imieniu (wiadomo - dyplomacja!), ale ja nie muszę się certolić, więc dopowiem: Oczywiście, rządzący światem "pieniądz" to niewidzialne pejsate (kulturowo, kulturowo! i też tylko w przenośni, bo przecież oblicza ma gładkie jak pupcie noworodków) ręce "rynku". Pieniądz jako byt nieosobowy, abstrakt, twór - dziś - realnie wirtualny, ani niczym, ani tym bardziej nikim, rządzić nie może. Rządzić nie może też rządza pieniądza, bo to też tylko trwały nieodparty impuls - musi być jakś osoba lub osób zbiorowość. Czyli - ludzie z cienia, przed szkło się nie pchający, chociaż czasem coś tam im się, tym "wybranym", wymsknie (ech, ta pycha!). Ale zawsze można to spiskową teorią obśmiać i dalej rządzić.
 • JAWA25
  07.11.2016 17:03
  biskup Rzymu znów piętnuje zło tego świata a równocześnie za świętych uznaje tych co usprawiedliwiali handel ludźmi http://tischner.pl/aktualnosc/30/1/jean-delumeau-o-oczyszczaniu-pamieci Panu Bogu świeczkę i wiece co dalej
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8