Zespół "Iskra Bożego Miłosierdzia" zaprasza do odważnej modlitewnej akcji.
Już kolejny raz "Iskra Bożego Miłosierdzia", organizacja działająca przy kościele oo Jezuitów w Łodzi, zaprasza na wspólną modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia na ulicach naszych miast. 28 września o godz. 15.00 gromadzimy się na skrzyżowaniach ulic, placach, przed blokami, aby wspólnie prosić o miłosierdzie dla nas i całego świata.
- Akcja zaczęła się w 2008 roku wraz z beatyfikacją ks. Michała Sopoćki - opowiada "Gościowi" Danuta Pawłowska z "Iskry". - Wcześniej zrobiliśmy taki koncert przed katedrą w Łodzi pt. "Iskra" przybliżający Boże miłosierdzie i postać świętej Faustyny, z racji tego, że święta Faustyna została patronką Łodzi. Koncert odbył się przed 5-tym października, dniem jej śmierci. Później zastanawialiśmy się, co moglibyśmy zrobić za rok zrobić i ojciec Remigiusz, (o. Remigiusz Recław SJ, opiekun duchowy tego dzieła modlitewnego, przyp. red.) zaproponował, aby za rok zrobić spotkanie modlitewne, ale nie tak jak na początku, przed 5-tym października, ale wcześniej, 28-go września, bo wtedy akurat miał "okienko".
Na koncert w Łodzi zaprosiliśmy kustosza od grobu ks. Michała Sopoćko, księdza Andrzeja Kozakiewicza. Poprosił nas wtedy, aby na naszym spotkaniu modlitewnym za rok, modlić się o beatyfikację ks. Sopoćki. A miesiąc po tym wydarzeniu otrzymaliśmy informację, że papież Franciszek za rok będzie beatyfikował ks. Sopoćkę... właśnie 28 września! Ojciec Remi proroczo to wypowiedział. I od tego momentu nie zmieniamy tej daty - wyjaśnia Pawłowska.
Modlitewna akcja "Iskry" została ochoczo przyjęta, najpierw w Łodzi, później rozprzestrzeniła się na cała Polskę, a obecnie na cały świat.
- Ludzie modlą się koronką spontanicznie, na osiedlach, przed domami - mówi Danuta Pawłowska. - Nie zgłaszają nam tego, bo z reguły są to starsze osoby, które nie mają dostępu do internetu, więc wieści rozchodzą się pocztą pantoflową.
Łódź to szczególne miejsce w historii św. Faustyny. To tam właśnie w 1924 roku, podczas zabawy tanecznej w łódzkim parku "Wenecja", Faustyna doznała widzenia umęczonego Jezusa. Był to przełomowy moment w jej życiu. Na Jego polecenie natychmiast wstąpiła do zakonu.
- Do naszej akcji modlitewnej dołączają się inne państwa, obecnie jest ich 7-8, ale to bardzo szybko się zmienia - informuje koordynatorka akcji. - Czasami państwa zapisują się na koronkę w ostatniej chwili. Obecnie wysyłamy maile w cały świat, w różnych językach, a misjonarze werbiści nam je tłumaczą.
Wśród państw do tej pory zapisały się: Haiti, Hiszpania, Meksyk, Niemcy, USA, Włochy.
Pawłowska powiedziała też o drugiej akcji "Iskry" - co tydzień koronka w innym państwie, która rozpocznie się 29 września i potrwa cały rok. Polega to na tym, że od niedzieli do soboty obywatele danego państwa modlą się codziennie Koronką do Bożego Miłosierdzia, prosząc o miłosierdzie dla ich państwa i dla całego świata. Pierwszym państwem, które się zgłosiło są Stany Zjednoczone.
- Można się modlić wszędzie, w szkole, w autobusie, niekoniecznie o godz. 15.00. - wyjaśnia Pawłowska. - To jak sztafeta - tydzień po tygodniu państwa "przekazują" sobie modlitwę.
Hasłem tej drugiej akcji jest "Przygotujmy świat na ostateczne przyjście Pana Jezusa".
- Kończymy 28 września, wszyscy wychodzimy wtedy na ulice miast i razem modlimy się - mówi. - Sami jesteśmy ciekawi, ile państw w to się zaangażuje. My, jako Polska, bierzemy Tydzień Miłosierdzia, tj. modlimy się koronką od Wielkanocy do Niedzieli Bożego Miłosierdzia.
Łódzka kuria wysłała list do papieża Franciszka z zaproszeniem do wspólnej modlitwy. - Na razie czekamy na odpowiedź - informuje Pawłowska. - Ale czasami dostajemy ją na dwa dni przed akcją. Już dwa lata papież łączy się z nami duchowo w modlitwie koronką.
Jak powiedziała koordynatorka, o duchowej łączności zapewnił ich także kapelan Kancelarii Prezydenta RP, który modlić się będzie w sejmowej kaplicy.
Wszystkich serdecznie zapraszamy do włączenia się do tej akcji. Przypominamy przy tym słowa papieża Franciszka z tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, aby wygodną kanapę zamienić na wygodne buty i odważnie wyjść do świata. My też porzućmy nasze kanapy i wyjdźmy wszyscy razem na ulice, aby wspólnie modlić się koronką w Roku Miłosierdzia.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...