4 sierpnia 2016 Narodowy Instytut Zdrowia w USA ogłosił, że chce przeznaczyć pieniądze podatników na eksperymenty dotyczące kreacji hybryd zwierzęco-ludzkich.
W swoim oświadczeniu NIZ twierdzi, że badania nad łączeniem ludzkich i zwierzęcych komórek są prowadzone od dawna. Zwraca uwagę, że naukowcy są coraz bardziej zainteresowani hodowaniem ludzkich tkanek i narządów w organizmach zwierząt poprzez wprowadzanie ludzkich pluripotencjalnych komórek do zarodków zwierzęcych. W wyniku ich połączenia powstają hybrydy. Mimo że wytyczne z 2009 roku, dotyczące ludzkich komórek, zakazują wprowadzania ich do komórek zwierzęcych, Narodowy Instytut Zdrowia jest zdania, że nadszedł już czas, by zastanowić się nad finansowaniem badań, które prowadziłyby do tworzenia krzyżówek zwierzęco-ludzkich.
Instytut dąży także do modyfikacji i rozszerzenia pewnych przepisów dotyczących wykorzystywania ludzkich komórek macierzystych. Wolinetz, zastępca dyrektora badań polityki naukowej w Narodowego Instytutu Zdrowia, podkreśla, że zaproponowane badania są zgodne z wytycznymi Międzynarodowej Społeczności zajmującej się badaniami nad komórkami macierzystymi. "Jestem przekonana, że te badania pozwolą społeczności naukowej Instytutu w sposób odpowiedzialny pójść do przodu w tym obiecującym obszarze nauki" - pisze Wolinetz w oświadczeniu.
Badania zakładają zabijanie ludzi w fazie embrionalnej w celu pobrania ich komórek macierzystych. Eksperymenty mają prowadzić do tworzenia zwierząt z częściowym albo nawet całym ludzkim mózgiem. Tworzone byłyby również zwierzęta z komórkami jajowymi lub nasieniem ludzkim (z zastrzeżeniem, że nie prowadziłoby to do rozrodu). Co więcej, ludzkie komórki macierzyste wprowadzone byłyby do wczesnych zarodków zwierząt, tak że właściwie trudne byłoby określenie, w jakim stopniu ludzkie komórki wpływałyby na ostateczny kształt stworzonego organizmu.
W zeszłym roku NIZ miał podobną propozycję, jednak po dyskusji wycofał się z pomysłu - była obawa, że hybrydy mogłyby nabyć umiejętności poznawcze. W międzyczasie jednak Instytut przeprowadził warsztaty i badania, które miały doprowadzić do możliwości prowadzenia eksperymentów łączenia ludzkich i zwierzęcych komórek. Najnowsze oświadczenie wskazuje na to, że Instytut nie ma już żadnych etycznych zahamowań. Co na to społeczeństwo amerykańskie? Ma czas do 6 września na wyrażenie sprzeciwu.
W komentarzach pod tekstem NIZ można przeczytać bardzo dużo wypowiedzi, które są przeciwko proponowanemu pomysłowi.
"To jest złe. Nie jestem religijną osobą, ale nie ma żadnych moralnych i etycznych wytłumaczeń na finansowanie tych badań", "Niech żyje nauka Frankeinsteina! Naukowcy nie znają już granic (...) Nauka staje się niemoralna i faszystowska", "O tym nie może decydować NIZ, ale rządy i społeczeństwo całego świata. Tak jak pisze Dr Pham w komentarzu, nie wiemy wystarczająco dużo i nie jesteśmy mądrzy wystarczająco, by zgadzać się na tak niebezpieczny eksperyment", "Nie zgadzam się na wydawanie moich pieniędzy na eksperymenty na zwierzętach, szczególnie na tak przerażające eksperymenty", "Nie zadzierajcie z matką naturą" - piszą internauci.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.