Krakowska policja odzyskała skradzione w trakcie Światowych Dni Młodzieży pielgrzymom z Polski plecaki z cennymi rzeczami. Sprawcami okazali się znani policji mężczyźni trudniący się kradzieżami. Właściciele przesłali policji podziękowania - poinformowała we wtorek małopolska policja.
Do kradzieży doszło w trakcie Światowych Dni Młodzieży. Zmęczeni podróżą pielgrzymi usnęli na Bulwarach Wiślanych, a kiedy się obudzili, zobaczyli że zniknęły plecaki, w których mieli cenne rzeczy i które na czas podróży były ich całym dobytkiem.
Pielgrzymi zgłosili kradzież na komisariacie i poszli zobaczyć przejazd papieża ulicami Krakowa. Kiedy stali w tłumie, jeden z nich zauważył, że poboczem wędruje mężczyzna z jego plecakiem. Podbiegł do policjantów zabezpieczających przejazd papieża.
Policjanci wylegitymowali w sumie trzech mężczyzn, którzy posiadali oba plecaki ze wszystkimi rzeczami pielgrzymów. Okazało się, że są to znani policji krakowianie trudniący się kradzieżami. Twierdzili, że nie są sprawcami kradzieży, a jedynie dostali plecaki na przechowanie od swojego znajomego. Zostali zatrzymani.
Po odzyskaniu plecaków pielgrzymi przysłali policji podziękowanie ze szybkie i sprawne działanie, dzięki któremu mogli kontynuować pielgrzymkę.
Powodzeniem zakończyła się również akcja odzyskania laptopa, skradzionego z jednego z krakowskich hosteli. W skradzionym laptopie zainstalowany był specjalistyczny program, który wysyłał współrzędne miejsca, gdzie w danym momencie się znajduje. Po dwóch dniach właściciel zawiadomił policję, że komputer zalogował się w sieci. Ze współrzędnych wynikało, że znajduje się w rejonie ul. Starowiślnej.
Na zdjęciach z kamery internetowej policjanci wytypowali znanego sobie mężczyznę i w jego mieszkaniu znaleźli komputer. Mężczyzna twierdził, że kupił komputer pod halą Targową. Usłyszał zarzuty paserstwa.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).