Francuska prasa relacjonuje sobotnie wydarzenia podczas wizyty papieża Franciszka w Polsce. Według "La Croix" Franciszek "kroczy po śladach świętego Jana Pawła II"; "Le Figaro" oraz "Le Monde" podkreślają apel Franciszka do młodych o zaangażowanie.
Włoskie gazety przytaczają obszerne fragmenty modlitwy, której tekst papież złożył następnie w kościele, gdzie znajdują się relikwie błogosławionych niedawno polskich franciszkanów - misjonarzy Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, zamordowanych w 1991 r. w Peru przez bojówkarzy terrorystycznej organizacji Świetlisty Szlak.
Podczas niezapowiadanej wcześniej sobotniej wizyty w krakowskim kościele papież modlił się do Boga: "Prosimy Cię o zachowanie świata i jego mieszkańców w pokoju, o oddalenie od niego niszczącej fali terroryzmu" - podkreśla "La Stampa".
Także "Corriere della Sera" w nagłówku relacji z Krakowa zamieszcza fragment "modlitwy o pokój i obronę przed przemocą i terroryzmem". Zwraca uwagę na wymowę słów: "Niech Bóg dotknie serca terrorystów, aby uznali zło swych czynów i powrócili na drogę pokoju i dobra, szacunku do życia i godności każdego człowieka".
Podkreśla, że Franciszek modlił się też o to, aby ból z powodu ofiar i pocieszenie "przekreśliły nienawiść i pragnienie zemsty". Wspomniał o rodzinach ofiar terroryzmu , które "cierpią bez ich winy" - dodaje największa włoska gazeta.
"Il Messaggero" zaznacza, że "papież modlił się za terrorystów i ofiary terroryzmu".
Katolicki dziennik "Avvenire" pisze zaś, że w sobotę, w czwartm dniu wizyty w Krakowie Franciszek apelował do "energii młodych ludzi", aby pomogli dorosłym przezwyciężyć nienawiść i terror.
Gazety piszą też o przesłaniu Franciszka skierowanym do uczestników wieczornego czuwania. "La Stampa" podsumowuje je słowami: "różnorodność nie jest zagrożeniem, braterstwo jest odpowiedzią na nienawiść".
Jak podkreśla wysłannik turyńskiej gazety, Franciszek wskazuje, że konieczne jest koegzystencja w wielokulturowości.
Prasa zwraca uwagę, że za "program dla tego pokolenia" można uznać wypowiedziane przez Franciszka słowa na Campus Misericordiae: "My, dorośli, potrzebujemy was, byście nas nauczyli - jak to właśnie teraz robicie - żyć razem w różnorodności, w dialogu, w dzieleniu wielokulturowości nie jako zagrożenia, lecz jako szansy".
Publicysta dziennika "La Repubblica" konfrontuje "dramatyczne" i "bolesne" relacje napływające niemal codziennie ze świata z pokojowym papieskim przesłaniem płynącym z Polski. Papież wskazuje - dodał - że obecne akty terroru "nie mają nic wspólnego z religią", lecz żądzą "władzy i panowania".
Z powodu wymowy tego orędzia dni spędzone w Krakowie są "decydujące" dla tego pontyfikatu i dla "stanu ducha świata" - konstatuje rzymski dziennik.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.