Kard. O`Malley: autentyczna wolność polega na miłości, prawdzie i dobru

Jeśli tego dokonamy, znajdziemy szczęście w całej jego mocy, której nigdy nie zagwarantują nam pieniądze, ani dobra materialne - powiedział kard. Sean O`Malley w swojej katechezie dla pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży zgromadzonych w środę rano w krakowskiej Tauron Arenie.

Reklama

Katechezę kard. O`Malleya poprzedziła tzw. prekatecheza amerykańskiego ewangelizatora Chrisa Stefanicka, który żywiołowo opowiadał amerykańskiej i brytyjskiej młodzieży m.in. o trudnej historii Polski oraz przypominał koleje życia św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana M. Kolbego oraz św. Jana Pawła II.

Arcybiskup Bostonu rozpoczął katechezę od przypomnienia, że Kościół obchodzi Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Wbrew nierzadko spotykanemu przekonaniu, że Kościół jest jednym wielkim „muzeum”, do którego nie warto zaglądać, katolicy mają do spełnienia wielkie zadanie czynienia miłosierdzia wobec potrzebujących na całym świecie. Naucza o tym papież Franciszek.

Purpurat przypomniał, że na świecie żyje 60 mln uchodźców, którzy uciekają przed przemocą i wojną. Tylko w Nowym Jorku żyje 61 tys. bezdomnych, a w całych Stanach Zjednoczonych notuje się rocznie 50 tys. zgonów z przedawkowania narkotyków. - Każde zatem stworzenie potrzebuje miłosierdzia i dlatego Ojciec Święty wzywa nas, by właściwie żyć Jubileuszem Miłosierdzia – zaznaczył kardynał.

„Na Kościele spoczywa zadanie czynienia tego, o co prosił nas Jezus Chrystus – byśmy sprawili, że Boże Miłosierdzie i przebaczenie było przyjmowane na całym świecie. Franciszek mówi, że oblicze Boga jest miłosierne, a Chrystus przyszedł na ten świat, by to objawić” – powiedział arcybiskup Bostonu.

Kard. O`Malley mówił też o tym, czym jest rzeczywista wolność. Odpowiedział w ten sposób na pytanie jednego z młodych Amerykanów, który zastanawiał się jak odróżnić złudne poczucie wolności wyrażane przez wielu jego rówieśników, od wolności prawdziwej.

Kardynał przypomniał, że odpowiedź na to pytanie dawał już sam Jezus Chrystus, który nauczał, że nieustanna zabawa, używki i zbytnie przywiązanie do rzeczy materialnych nie dają szczęścia. – Bo wtedy przychodzi moment prawdy, młodzieniec zdaje sobie sprawę z tego, jak puste jest jego życie – mówił arcybiskup Bostonu.

Jak podkreślił, oznaką prawdziwej dojrzałości człowieka jest uświadomienie sobie, że gdzie tkwi różnica między zabawą a szczęściem. – Życie wielu ludzi polega wyłącznie na nieustannym poszukiwaniu zabawy, ale chyba nie chcielibyście ich spotkać. Wolność polega na kochaniu oraz odnalezieniu dobra i prawdy. Jeśli tego dokonamy, znajdziemy szczęście w całej jego mocy, której nigdy nie zagwarantują nam pieniądze. Podstawą autentycznej wolności jest prawda – tego naucza nas Pan.

Tauron Arena jest od wczoraj największym centrum modlitwy dla anglojęzycznych pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Odbywają się tam w tym języku Msze św., dyskusje o wierze, religii i małżeństwie, a także katechezy, konferencje i koncerty uwielbieniowe.

W niedzielę 31 lipca Tauron Arena Kraków będzie miejscem spotkania papieża Franciszka z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7