Już dziś do wybranych parafii archidiecezji dotrą młodzi pielgrzymi z zagranicy. Kulminacyjny moment Dni w Diecezji nastąpi 23 lipca.
Wybrane parafie w Lublinie, Chełmie, Puławach, Kraśniku, Łęcznej i w Lubartowie przyjmą młodych pielgrzymów z zagranicy, którzy spędzą kilka dni na modlitwie, ciekawych spotkaniach i zabawie w naszej archidiecezji. Dopiero potem udadzą się do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Już niemal wszystko przygotowane, dopracowywane są jeszcze szczegóły planu pobytu w parafiach i rozlokowania zagranicznych gości. Wspólnotom parafialnym i rodzinom, które zdecydowały się przyjąć pod swój dach pielgrzymów, towarzyszy zniecierpliwienie spowodowane oczekiwaniem na gości.
Dni w parafiach
Pierwsze osoby dotrą do wybranych parafii 20 lipca. Zostaną powitane i otrzymają pakiet pielgrzyma. Potem nastąpi zakwaterowanie. Do Chełma przyjedzie 130 osób z Belgii, 100 młodych z Hiszpanii i 50 z Filipin. Władze miasta i poszczególne instytucje nie chcą stracić okazji do promocji.
– Mamy wszystko przygotowane, jest dobre współdziałanie wszystkich parafii, urzędu miasta, księży i wiernych. Oprócz spotkań modlitewnych i formacyjnych pokażemy naszym gościom polską tradycję i kulturę. Poprzez zwiedzanie kościołów i cerkwi, podziemi kredowych i Muzeum Ziemi Lubelskiej poznają też Chełm – mówi ks. Jacek Lewicki, koordynator ŚDM w Chełmie. Pielgrzymi, którzy dotrą do tego miasta, odwiedzą także były obóz w Sobiborze.
– Oprócz korzystania z atrakcji, jakie zapewnią poszczególne parafie na miejscu, goście z zagranicy mają możliwość odwiedzenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Państwowego Muzeum na Majdanku. W planach jest również zwiedzanie Lublina – informuje Aleksandra Dyjak, rzeczniczka ŚDM AL.
Z poziomu przygotowań zadowolony jest ks. Jacek Jakubiec, koordynator z Puław. Podkreśla dobrą współpracę z ratuszem i docenia zaangażowanie wolontariuszy. Program pobytu w Puławach jest nastawiony na warsztaty gospel, spotkania formacyjne i modlitwę. Pielgrzymi pojadą na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Będzie też biesiada międzynarodowa przed Pałacem Czartoryskich.
Święto na stadionie
– W ramach diecezjalnego etapu Światowych Dni Młodzieży w sobotę 23 lipca wraz z naszymi gośćmi z zagranicy przeżyjemy wielkie i radosne święto wiary na stadionie Arena Lublin. Centralnym punktem spotkania będzie Eucharystia. Zapraszamy na to wydarzenie wszystkich, którzy chcą doświadczyć powszechności Kościoła, gromadzącego w jedno ludzi z różnych języków i narodów – tymi słowami zaprosił w specjalnym komunikacie na Arenę Młodych abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Z każdej parafii przyjedzie delegacja młodzieży ze swoim opiekunem. Mówi się, że stadion wypełni tego dnia nawet 15 tys. osób. Każdy z uczestników, by wejść na stadion, musi mieć bezpłatną wejściówkę, która przydzieli go do jednego z czterech sektorów oznaczonych różnymi kolorami. By ją otrzymać, należy zgłosić się po nią wcześniej w swojej parafii i zarejestrować się. Wejściówki będą także wydawane w namiocie rozstawionym przed Areną Lublin, planowo ma być tam dostępne około 20 proc. wszystkich wejściówek.
Bezpieczna Arena
Przy wejściu na Arenę Lublin będą przeszukiwani wszyscy uczestnicy i ich bagaże. Na stadion nie wolno wnosić przedmiotów niebezpiecznych – broni, szklanych butelek, ostrych przedmiotów, w tym parasolek z ostrym zakończeniem. – Wstrzymaliśmy wszystkie urlopy i dni wolne, więc w operacji „Przymierze” weźmie udział cały garnizon Lublina, który liczy 1100 osób – poinformował insp. Dariusz Dudzik z policji. – Chronić będziemy nie tylko przed pospolitą przestępczością, jesteśmy przygotowani także na ewentualne wybuchy paniki, próby wnoszenia broni czy fałszywe alarmy – dodał. Uczestnicy spotkania Arena Młodych mogą mieć ze sobą wodę w plastikowych butelkach o maksymalnej pojemności 0,5 litra oraz lunch. Jedzenie będzie można także kupić na miejscu. Organizatorzy spodziewają się od 200 do 250 autokarów z całej diecezji, dlatego przewidywane są trzy parkingi autokarowe: przy Targach Lublin, Zarządzie Dróg i Mostów (ul. Cukrownicza) oraz parking naprzeciwko ZDiM. Szczegółowe plany pobytu pielgrzymów z zagranicy w parafiach i plan Areny Młodych oraz najnowsze informacje dotyczące tej imprezy znajdują się na naszej stronie internetowej: www.lublin.gosc.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.