O najważniejszych punktach na ŚDM-owej mapie Krakowa opowiada Dorota Abdelmoula, rzeczniczka Światowych Dni Młodzieży.
Miłosz Kluba: Ilu pielgrzymów przyjedzie do Krakowa w ostatnim tygodniu lipca?
Dorota Abdelmoula: Tych osób będzie przybywać z dnia na dzień, bo taka jest zawsze dynamika ŚDM. Spodziewamy się, że na Mszy św. otwarcia (we wtorek 26 lipca) będzie ok. 500 tys. pielgrzymów i ta liczba będzie stopniowo wzrastać. Na piątkowej Drodze Krzyżowej może ich być około 800 tys., około miliona na sobotnim czuwaniu na Campus Misericordiae i 1,5–1,8 mln na niedzielnej Mszy Posłania.
Jak taka rzesza pielgrzymów będzie się przemieszczać po Krakowie?
Staramy się, aby w dniu przyjazdu każda grupa mogła dojechać autokarem do swojej parafii zakwaterowania. Następnie zostanie jej wskazany parking, na którym musi ten autokar zostawić. Po samym mieście pielgrzymi będą się poruszali przede wszystkim komunikacją publiczną i na nogach.
Bo ŚDM to pielgrzymka.
Dokładnie – nie tylko w wymiarze duchowym, ale także tym praktycznym. Młodzi ludzie, którzy na nie przyjeżdżają, wiedzą, że będzie ich bardzo wielu i będzie trzeba chodzić piechotą. Tym bardziej że wiele wydarzeń będzie się działo w ścisłym centrum Krakowa. Poza tym to jest też czas na zobaczenie miasta, które inaczej poznaje się, spacerując, niż patrząc przez szybę tramwaju czy autobusu. To też okazja do spotkań, często z osobami, z którymi umówiliśmy się na poprzednich ŚDM.
Najdłuższym odcinkiem tej pielgrzymki będzie dojście na Campus Misericordiae w Brzegach? To już za granicami Krakowa.
Sposób dotarcia do Brzegów będzie zależał od tego, gdzie dana grupa pielgrzymów zamieszka. Chcemy tak przydzielać sektory, by każdy mógł dojść z tej strony, z której będzie zakwaterowany, i nie musiał niepotrzebnie obchodzić całego terenu. Campus Misericordiae jest położony bardzo korzystnie, bo w centrum stref zakwaterowania. Dojście tam z niektórych parafii będzie łatwiejsze niż dotarcie do Krakowa.
Co z tymi, którzy będą chcieli dotrzeć na ŚDM w ostatniej chwili? Doświadczenie poprzednich spotkań pokazuje, że niezarejestrowani pielgrzymi to dwie trzecie uczestników Mszy Posłania.
Na pewno muszą się oni liczyć z poważnymi ograniczeniami, dlatego zachęcamy, by nie odkładać tej podróży na ostatnią chwilę. Na bieżąco informacji będą udzielały służby i wolontariusze, będą one także dostępne w punktach informacyjnych czy w aplikacji dla pielgrzymów. Można też dzwonić na naszą infolinię. W call center dyżurować będą nie tylko wolontariusze, ale również przedstawiciele służb.
Wszystkie wydarzenia ŚDM będą otwarte, ale chcemy, by zarejestrowani pielgrzymi mieli pierwszeństwo. Dla nich będą przygotowane sektory bliżej ołtarzy. Dlatego wszystkich zachęcamy do rejestracji.
Czy prywatnym samochodem uda się dotrzeć na tyle blisko, by Campus Misericordiae był „w zasięgu nóg”?
Będzie to utrudnione – poza tym trzeba pamiętać, że nogi w czasie ŚDM muszą mieć dużo większy zasięg niż zazwyczaj.
Które miejsca w Krakowie i jego okolicach będą podczas ŚDM najważniejsze?
Przez pierwsze trzy dni będą to Błonia, a w sobotę i niedzielę Campus Misericordiae. Oprócz tego miejsca katechez, których na tę chwilę planujemy 283. Tam przed południem młodzież będzie się gromadzić w swoich grupach językowych. To także stadion Cracovii z Centrum Powołaniowym, park Jordana, w którym znajdą się część Strefy Pojednania i namiot adoracji symboli ŚDM, oraz przede wszystkim dwa sanktuaria – Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II. One będą duchowym centrum Światowych Dni Młodzieży, do którego od wtorku do piątku będą kolejno przychodziły wszystkie grupy pielgrzymów w ramach pielgrzymki z okazji Jubileuszu Miłosierdzia.
Miejscem spotkania z ojcem świętym będzie też okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej.
Papież Franciszek rzeczywiście zadeklarował, że tam również chce się spotkać z młodymi. Bardzo nas to cieszy, bo widać, że ojciec święty chce się nam poświęcić w całości, także w czasie wolnym. To przecież nie są formalne spotkania, ale wieczory, kiedy mógłby już odpoczywać po całym intensywnym dniu.
To miejsca doskonale znane krakowianom. Jak drogę do nich odnajdą pielgrzymi z innych stron Polski i świata?
Całe miasto będzie oznakowane – będą specjalne drogowskazy, do każdego z sektorów będą prowadziły oznaczenia w odpowiednim dla danego sektora kolorze, będzie działała aplikacja mobilna – także offline – będą przewodniki, które uczestnicy ŚDM otrzymają w pakiecie pielgrzyma. Do dyspozycji – w centrum miasta, na dworcach, lotniskach, pętlach autobusowych – będą też wolontariusze. Zadaniem części z nich będzie właśnie podpowiadanie, jak dotrzeć do miejsc wydarzeń.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.