Komitet organizacyjny Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przedstawił informację o stanie przygotowań miejsc największych wydarzeń spotkania – Błoń i Campus Misericordiae.
Zebranie aktualnych danych zapowiedział bp Damian Muskus po tym, jak w mediach pojawił się raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Zwrócono w nim uwagę m.in. na ryzyko podtopień, małą przepustowość okolicznych dróg i nasypów kolejowych, którymi będą się poruszali pielgrzymi, czy fakt, że na Campus Misericordiae znajdują się niezabezpieczone żwirowiska. „Przy wydarzeniu o takiej skali i charakterze miejscowość Brzegi nie powinna być brana pod uwagę jako jedna z głównych lokalizacji uroczystości” – napisano w raporcie.
Komentując informację opublikowaną 18 kwietnia przez Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016, bp Muskus podkreśla, że raport RCB był dokumentem wstępnym i wiele wymienionych tam zagrożeń udało się już wyeliminować. – Końcowy raport będzie na pewno inny, poczekajmy cierpliwie do 15 maja – zapewnia koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. To właśnie wtedy ma bowiem być gotowy plan zabezpieczenia ŚDM. – Przekazujemy rządowi za pośrednictwem wojewody wszystkie informacje, które są potrzebne – mówi bp Muskus.
Błonia są gotowe
W programie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie są cztery masowe wydarzenia. Wtorkowe otwarcie ŚDM, czwartkowe powitanie ojca świętego i piątkowa Droga Krzyżowa z udziałem papieża (może w niej wziąć udział ok. miliona pielgrzymów) odbędą się na Błoniach. Jak wyjaśniają organizatorzy, teren ten jest niemal gotowy na przyjęcie papieża i młodych pielgrzymów. Nie wymaga on bowiem dodatkowych inwestycji poza budową ołtarza, sektorów, ustawieniem telebimów i nagłośnienia oraz uzbrojenia w światłowód i niezbędną infrastrukturę elektroenergetyczną. Gotowy jest projekt zagospodarowania terenu, uzyskano też pozwolenie konserwatorskie, wyłoniono wykonawców nagłośnienia, oświetlenia, telebimów, światłowodów.
Dlaczego zatem nie można tam zorganizować także sobotniego czuwania i Mszy Posłania, którą dla uczestników ŚDM odprawi ojciec święty? Przede wszystkim ze względu na liczbę pielgrzymów, których na papieskiej Eucharystii może się pojawić ok. 1,5–1,8 mln. Jak wyliczają organizatorzy ŚDM, wraz z parkiem Jordana i starą Cracovią powierzchnia Błoń wynosi 417 018 mkw. Przyjmując, że na jedną osobę przypada 0,5 mkw., należy uznać, że na tym terenie zmieści się 834 036 osób. Przy współczynniku 0,6 mkw. na osobę wartość ta zmniejsza się do 695 030 osób. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wielu pielgrzymów na miejsce finałowych wydarzeń ŚDM przybędzie już w sobotę i będzie chciało tam spędzić noc. Do tego potrzeba 1,2–1,5 mkw. na osobę, a w takim przypadku Błonia i okoliczne tereny wystarczyłyby zaledwie dla ok. 300 tys. osób. Dlatego potrzeba większego terenu – Campus Misericordiae ma 300 ha, czyli sześć razy więcej niż Błonia.
– Brzegi są lokalizacją poza wszelką dyskusją – zaznacza bp Muskus.
Mosty, drogi, maszty
Do tej pory na CM powstało 6,5 km dróg asfaltowych, które później będą służyć inwestorom budującym zakłady w powstającej na tym terenie Strefie Aktywności Gospodarczej. To tylko jeden z przykładów prac, które choć zostaną wykorzystane podczas ŚDM, potem służyć będą firmom i okolicznym mieszkańcom. Na samą uroczystość organizatorzy zaplanowali położenie ok. 15 km dróg tymczasowych z odpowiednimi atestami. Do wytyczenia sektorów i dróg zostanie wykorzystanych około 80 km przenośnych barier. Na całym terenie jest projektowane również oznakowanie kierunkowe i informacyjne, kompatybilne z drogami dojścia z każdego kierunku. Do 15 czerwca mają być gotowe trzy nowe mosty na rzekach Serafa i Zabawka. Uzupełnieniem dla nich będą tymczasowe przeprawy przygotowane przez wojsko.
Zgodnie z „Planem funkcjonalnym Campus Misericordiae”, który zawiera m.in. wyznaczone sektory, ciągi poruszania się pielgrzymów i system dróg dla pojazdów zabezpieczenia, pielgrzymi na miejsce wydarzeń będą wchodzić 11 wejściami (4 z nich mają powstać dzięki budowie trzech ramp dla pielgrzymów oraz zakończeniu budowy estakady nad S7). Z każdego sektora na drogi ewakuacyjne – jak zapewniają organizatorzy ŚDM – uczestnicy spotkania będą mogli wydostać się w ciągu 8 minut. Na miejscu powstaną szpitale polowe, namioty medyczne i punkty pierwszej pomocy. Zostały również wytypowane lądowiska dla transportu medycznego. Do każdego z sektorów doprowadzona będzie linia światłowodowa umożliwiająca służbom łączność.
Na terenie CM planowane jest ustawienie 10 mobilnych wież operatorów sieci telefonii GSM, co – według zapewnień projektantów – umożliwi swobodne korzystanie z rozmów telefonicznych i „w miarę elastyczne przesyłanie danych pakietowych” nawet przy liczbie 2 mln pielgrzymów. – Nie mamy opóźnień. Nie ma sygnałów, które mogłyby i powinny nas niepokoić – podsumowuje bp Muskus.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.