Pod hasłem „Powrót do źródła” na Jasną Górę przybyła 80. Pielgrzymka Akademicka. Uczestniczyli w niej przedstawiciele różnych środowisk studenckich z kraju.
To jedyna pielgrzymka, która nie została przerwana nawet w czasie wojny, i która jest realizacją przyrzeczeń złożonych w 1936 r.
W ślubach akademicy zobowiązywali się dochować wierności Kościołowi i Stolicy Apostolskiej, kierować się w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym zasadami wiary.
O. Jerzy Tomziński, najstarszy paulin zauważa, że od pielgrzymek akademickich rozpoczęło się wielkie odrodzenie Polski:
„Wielkie pielgrzymki narodowe właściwie rozpoczęły się od młodzieży. To był fenomen nieprawdopodobny, bo wszystkie uczelnie przyjechały na Jasną Górę. To jedyne śluby, które do dzisiaj trwają. W skarbcu jest tekst złotymi czcionkami napisany i od tego się rozpoczęło odrodzenie Polski, katolicyzmu, od młodzieży studenckiej”.
Zdaniem o. Tomzińskiego to właśnie od udziału w pielgrzymkach akademickich Karola Wojtyły w sercu przyszłego Papieża zrodziła się inicjatywa Światowych Dni Młodzieży.
Studenci nade wszystko dziękowali za dar chrztu naszej Ojczyzny, ale i prosili: „Jedną z intencji, z którą tutaj przyjeżdżamy jest to, byśmy byli świadectwem dla innych młodych ludzi, zwłaszcza w tę 1050. rocznicę chrztu, aby powrócili do źródeł i do Boga”.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.