Przesłanie abp. Zimowskiego na Światowy Dzień Autyzmu

Ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzi się 2 kwietnia – w tym roku już po raz dziewiąty.

Z tej okazji abp Zygmunt Zimowski wystosował specjalne przesłanie zatytułowane „Twórcy i świadkowie nadziei”.

„Często codzienny trud, rozczarowanie, zagubienie, samotność czy niepokój o przyszłość biorą górę nad nadzieją, jaka powinna być podporą dla wszystkich, którzy z różnych powodów znaleźli się na drodze życia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu” – zwraca uwagę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych z okazji dnia refleksji nad tym schorzeniem.

Szef watykańskiej dykasterii podkreśla, że musimy zdawać sobie sprawę, jak ważne i konieczne jest pobudzanie do działania w tej dziedzinie, aby wciąż doskonalić proponowane rozwiązania pomocy, wspierać badania naukowe, jak również po prostu być blisko osób z autyzmem i ich rodzin. Kluczowe wydaje się tutaj działanie oparte na wierze i mocno utwierdzone w nadziei chrześcijańskiej. „Podczas gdy nie jest łatwo znaleźć powody, aby żyć nadzieją, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, które często nie tylko trudno zdiagnozować, ale – zwłaszcza dla rodzin borykających się z tym problemem – przezwyciężyć wstyd czy skłonność do izolowania się, jesteśmy wezwani, aby pokładać nadzieję w Bogu”  – napisał przewodniczący Papieskiej Rady.

W przesłaniu kładzie się znaczny nacisk na konieczność promowania konkretnych działań polegających na wspieraniu i odbudowywaniu nadziei. Mają to być otwieranie się, spotkania i braterska solidarność, uwzględniające fakt, że autyzm obejmuje całe życie człowieka. Chodzi tu zatem o współpracę między sektorami: zdrowotnym, socjalnym, edukacyjnym i integracyjnym, a tam, gdzie jest to możliwe, w obszarze specjalizacji zawodowej, celem rozwijania autonomii osób z autyzmem. „Kształtujmy nasze życie w oparciu o akceptację i integrację z osobami z autyzmem w przekonaniu, że w ten sposób będziemy świadkami prawdziwej i radosnej nadziei w Kościele i w świecie” – napisał abp Zimowski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7