Do ugoszczenia pielgrzymów, którzy 20 lipca przyjadą do Warszawy przed Światowymi Dniami Młodzieży, szykują się nie tylko parafie. Właśnie ruszył nabór na wolontariuszy miejskich.
Papieskie miasto
Częścią Strefy ŚDM będzie również organizowana przez CMJPII przestrzeń JPII z multimedialną wystawą pt. „Jan Paweł II – fundamenty”. Ekspozycja przygotowywana będzie we współpracy z Muzeum Historii Polski. – Pokażemy Warszawę jako miasto nowoczesne, ale świadome swoich korzeni i historii – zapowiada Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Ważnym elementem identyfikacyjnym miejsc związanych z Janem Pawłem II będzie specjalna instalacja pod nazwą „Papieska Warszawa”, mająca formę dwujęzycznych plansz, umieszczonych w miejscach odwiedzanych przez papieża podczas jego pielgrzymek do stolicy. Instytucja kultury m.st. Warszawy planuje także, we współpracy z organizacjami pozarządowymi i diecezjalnymi, stworzenie Miasta Miłosierdzia – miejsca promocji postaw nawiązujących do głównego wątku ŚDM.
– Chcemy, by w ramach piątkowego programu Dni w Diecezjach młodzi mogli odwiedzić placówki charytatywne i włączyć się praktycznie w ich działalność – zapowiada ks. Marek Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
Rubik komponuje psalm
Dni przygotowujące do ŚDM potrwają od 20 do 25 lipca. Gdy goście w archidiecezji będą przeżywać dzień miłosierdzia, goście diecezji warszawsko-praskiej będą zwiedzać muzea. W sobotę część spotka się przy Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie o godz. 17 biskupi, którzy przyjadą z młodzieżą, odprawią Mszę Posłania. W tym czasie trwać będzie też praskie spotkanie przy seminarium na Tarchominie. Niedzielę goście będą przeżywać wspólnie z goszczącymi ich rodzinami. Punktem wspólnym dla gości obu stołecznych diecezji będzie koncert „Nadzieja i Miłość” 21 lipca na pl. Piłsudskiego.
– W pierwszej części koncertu międzynarodowa grupa muzyków, solistów i tancerzy związanych ze Wspólnotą „Shalom”, wsparta polskimi muzykami z zespołu Wiarygodni, przedstawi program pieśni chwały tzw. worship w różnych gatunkach i stylach muzycznych – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. Druga część koncertu to utwory skomponowane przez Piotra Rubika, zarówno te dobrze znane, jak i całkiem nowe kompozycje w wykonaniu orkiestry symfonicznej, połączonych chórów oraz solistów. Swoją premierę będzie miał najnowszy utwór Rubika „Psalm z Warszawą”. W części trzeciej zagranicznym gościom i wszystkim uczestnikom Światowych Dni Młodzieży zaprezentowane zostaną najbardziej znane piosenki o Warszawie – od kultowego „Snu o Warszawie” po „Warszawo ma”.
Niech zaczerpną ze studni
Do udziału w koncercie na pl. Piłsudskiego i zaangażowania się w działania parafii zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta, zwłaszcza młodzi. – ŚDM będą także swoistą duchową walką o polską młodzież, która bardzo często dziś czuje się zagubiona – mówi bp Rafał Markowski, który w Dniach w Diecezjach upatruje szansę na wzmocnienie duszpasterstwa, co już obserwują warszawskie parafie. – To fenomen, bo w wielu parafiach powstały mocne grupy młodych, którzy chcą poświęcać swój czas dla diecezji i Kościoła – podkreśla ks. Tomasz Zaperty, koordynator ŚDM w archidiecezji warszawskiej. Przy niemal każdej z 400 parafii obu stołecznych diecezji działa od kilku do kilkunastu wolontariuszy.
Znaczenie duchowego przygotowania do lipcowych wydarzeń podkreśla także ks. prof. Krzysztof Pawlina. – O młodych ludzi walczy dziś bez wątpienia diabeł. Jak nie zadbamy o młodych w Kościele, to wyemigrują z niego tak, jak emigrują z kraju. Dlatego warto usłyszeć, co im przeszkadza pić ze studni Kościoła – mówi rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).