Do zwalczania obojętności wobec procederu handlu ludźmi, a także do walki z tym przestępstwem na szczeblu globalnym wezwali biskupi Australii.
Tamtejszy episkopat podjął kampanię w związku ze zbliżającym się światowym dniem modlitw w tej intencji. Jego datę ustalono na 8 lutego, czyli liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, niewolnicy pochodzącej z Sudanu.
„Powinniśmy wszyscy poznać lepiej to zjawisko, by pomóc jego ofiarom i podjąć walkę z systemem, który pozwala na rozprzestrzenianie się handlu ludźmi” – napisał w specjalnym oświadczeniu przewodniczący komisji episkopatu ds. duszpasterstwa bp Terence John Gerard Brady. Wspólną akcję wraz z biskupami podjęła organizacja australijskich zakonników i zakonnic walczących z handlem ludźmi ACRATH (Australian Catholic Religious Against Trafficking in Humans). Jak podkreśliła jej przewodnicząca s. Anne Tormey, „dzień ten będzie okazją do modlitwy za ofiary tego procederu, a także o położenie kresu tej formie niewolnictwa na przykład przez domaganie się przyjęcia prawodawstwa chroniącego jego ofiary”. Biskupi i zakonnicy Australii apelują o wspólne działanie celem zapobiegania takim przypadkom, ochrony ofiar handlu ludźmi i ścigania osób go organizujących.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.