POT: To także okazja dla biznesu i szansa na poprawę wizerunku Polski.
Światowe Dni Młodzieży będą nie tylko wydarzeniem duchowym, ale też okazją dla biznesu i olbrzymią szansą na poprawę wizerunku Polski w świecie - podkreślają przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).
Liczą, że uczestnicy ŚDM, którzy spotkają się z papieżem Franciszkiem, będą wracać do Polski i zachęcą do odwiedzenia naszego kraju innych. Wykorzystaniu szans związanych z ŚDM poświęcona była konferencja POT, zorganizowana w czwartek na Jasnej Górze.
"Będzie to wydarzenie, które ma wymiar duchowy, ale jest to też potężne wyzwanie dla biznesu. Zostanie wyzwolony olbrzymi popyt na usługi turystyczne i trzeba zabezpieczyć godny pobyt szerokiej rzeczy pielgrzymów, którzy przyjadą do Polski" - powiedział przewodniczący Rady POT Jan Korsak.
Jak podkreślił, aby wykorzystać szanse związane ze ŚDM konieczna jest współpraca i zaangażowanie administracji rządowej i samorządowej oraz firm turystycznych.
Wiceprezes POT Bartłomiej Walas wskazał, że ŚDM to także szansa na poprawę wizerunku Polski w świecie. Dlatego istotną wartością będzie rekomendacja, jakiej udzielą uczestnicy ŚDM po powrocie do domów.
"Polska ma ciągle w świecie wizerunek dość blady, neutralny. Nie wierzy się w to, co można u nas zastać pod względem dziedzictwa kulturowego, postaw ludzkich i pewnej nowoczesności. Innymi słowy, we współczesnej komunikacji marketingowej dla budowania marki Polski potrzebne jest takie świadectwo, którego wyrazicielem są przyjeżdżający turyści. Oni w 90 proc. wyjeżdżają oczarowani, pozytywnie zaskoczeni" - powiedział Walas.
Wyraził nadzieję, że ŚDM spopularyzują Polskę jak Euro 2012, ale w jeszcze większej skali. "To wydarzenie globalne i tak medialne, że ono te rekomendacje nam powtórzy" - dodał wiceprezes.
Przedstawiciele POT zaznaczali, że wielu młodych ludzi, którzy przyjadą na ŚDM odwiedzi nasz kraj po raz pierwszy i trzeba zrobić wszystko, co możliwe, by chcieli wracać do Polski i zachęcali do tego innych. "To będzie kapitał na wiele lat. Przyjadą do nas młodzi i ciekawi świata ludzie. Jeśli ich zachęcimy to wrócą do nas i być może nie sami, ale ze swoimi znajomymi czy rodzinami" - przekonywał Korsak.
Przedstawiciele POT podkreślali, że poza duchowym wymiarem ŚDM oznaczają także konkretne korzyści materialne. Przytaczali dane, według których ŚDM w Madrycie przyniosły temu miastu ponad 230 mln euro wpływów, a całej hiszpańskiej gospodarce - ponad 350 mln euro. Na ŚDM do Madrytu w 2011 r. przyjechało 2 mln pielgrzymów, a dwa lata później do Brazylii - 5 mln. Rekord padł w Manili, do której na ŚDM w 1995 r. przyjechało aż 5 mln osób. ŚDM towarzyszy także olbrzymie zainteresowanie mediów. Np. w Brazylii akredytowało się prawie 6,5 tys. dziennikarzy.
W opinii Korsaka, turystyka pielgrzymkowa powinna stać się polską specjalnością. Według ekspertów, jest to ciągle nie do końca wykorzystany potencjał. W całym kraju jest wiele unikatowych miejsc, ważnych nie tylko ze względu na kult religijny, ale też wartości architektoniczne czy kulturalne.
Co prawda na Jasną Górę przybywa rocznie nawet 4 mln pielgrzymów, jednak wiele innych miejsc mogłoby cieszyć się znacznie większą popularnością niż dotychczas - wskazują szefowie POT i przekonują, że sam zabytek, czy miejsce to we współczesnej turystyce jednak zbyt mało - turyści szukają związanych z danymi obiektami historii i emocji. "Oczywiście trzeba zastanowić się nad tym, gdzie są granice komercjalizacji tego, co jest sakralne, na ile możemy sobie pozwolić żeby to sprzedawać" - zaznaczył szef Rady POT.
Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. Odbędą się w Krakowie i Wieliczce - potrwają od 26 do 31 lipca. Szacuje się, że w wydarzeniu może wziąć udział 2,5-3 mln osób.
Wcześniej, od 20 do 25 lipca zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na ŚDM Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie wszystkich polskich diecezji (oprócz archidiecezji krakowskiej). Każda diecezja przygotowuje na ten czas specjalne wydarzenia.
Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Hasłem ŚDM 2016 jest jedno z ewangelicznych błogosławieństw: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - nawiązuje zarówno do rozpoczętego niedawno w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia, jak i do kultu Miłosierdzia Bożego zapoczątkowanego przez polską świętą - siostrę Faustynę Kowalską.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.