W brazylijskim mieście Salvador, stolicy stanu Bahia, trwa od 7 do 16 stycznia nowenna ku czci Dobrego Pana Jezusa Pomyślnego Kresu (Senhor Bom Jesus do Bonfim).
Kult ten sięga pierwszej połowy XVIII wieku. Po raz pierwszy takie nabożeństwo miało miejsce w 1740 r. w związku z intronizacją figury Pana Jezusa dokonaną tam przez kapitana portugalskiej marynarki wojennej Theodózio Rodrigues de Faria. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego. W 1927 r. Pius XI wyniósł tamtejszy kościół pod tym wezwaniem do godności bazyliki.
Tegorocznym uroczystościom towarzyszy hasło „Obchodząc Rok Święty Miłosierdzia, wstępujemy na święte wzgórze, aby spotkać Jezusa, Pana Pomyślnego Kresu, oblicze miłosiernego Ojca”. W tym szczególnym okresie pielgrzymkowym do bazyliki w Salvadorze docierają wierni nie tylko ze stanu Bahia, także z innych regionów Brazylii, a nawet z innych krajów. Tegoroczny program w sanktuarium jest bardzo bogaty, gdyż otwarte zostały drzwi Miłosierdzia.
Historycznym punktem obchodów jest tradycyjne mycie schodów bazyliki. Jest to zwyczaj wyrosły w oparciu o pobożność ludową i nie mający głębszego związku z wiarą katolicką. W przeszłości próbowano przeciwstawiać się tej tradycji, ale bezskutecznie. Stąd też w ostatnim okresie Kościół próbuje nadać jej wymiar bardziej ewangeliczny i duchowy. Głównym celem jest dowartościowanie pobożności ludowej z podkreśleniem pokutnego wymiaru pielgrzymowania i zarazem ewangelizowania otoczenia poprzez osobiste świadectwo wiary.
Tradycyjna ceremonia mycia schodów bazyliki odbędzie się w najbliższy czwartek 14 stycznia. Popularnie nazywana jest „myciem ciała i duszy”. Będzie miała charakter prawdziwie pokutny, zgodnie ze wskazaniami Kościoła.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.