Kard. Filoni: Franciszek przyniósł Afryce nową nadzieję na pokój

Franciszek przyniósł Afryce nową nadzieję na pokój i sprawiedliwość. Wskazuje na to prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, który towarzyszył Papieżowi w pielgrzymce.

Kierowana przez niego dykasteria odpowiada za posługę misyjną na tym terenie. Kard. Fernando Filoni zaznacza, że otwarcie Jubileuszu Miłosierdzia w rejonie naznaczonym przemocą uwypukla znaczenie przesłania przebaczenia i pojednania.

„Obecność Ojca Świętego we wszystkich trzech odwiedzonych przez niego krajach – Kenii, Ugandzie i Republice Środkowoafrykańskiej - wywołała ogromną radość i niesamowity entuzjazm. Najbardziej odczuwało się to w naznaczonej wojną i przemocą Republice Środkowoafrykańskiej. Przez otwarcie tam Drzwi Świętych kraj ten stał się centrum katolicyzmu. Ludzie spojrzeli w przyszłość z nadzieją. Ufajmy, że nikt i nic nie stanie na przeszkodzie budowaniu tam pokoju – mówi w rozmowie z Radem Watykańskim kard. Filoni. - W kontekście swej wizyty w meczecie Franciszek zaznaczył, że nie lubi mówić o tolerancji, bo trzeba czegoś więcej, trzeba współistnienia, dialogu. Tolerancja być może jest pierwszym krokiem na drodze do powstrzymania wojen i przemocy, ale trwały pokój buduje się, gdy ma się świadomość, że wszyscy mamy prawo do życia w pokoju, każdy wyznając własną wiarę i czyniąc dobro. Zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie muszą dawać świadectwo swej wiary. Pokojowe współistnienie i wzajemne docenianie się jest możliwe. Zawsze uderza mnie kiedy w krajach, gdzie chrześcijanie są mniejszością, wyznawcy islamu mówią mi, że są wychowankami katolickich szkół. Skoro w niektórych zakątkach świata jest to możliwe, to dlaczego ma nie udać się w Afryce. Myślę, że papieska wizyta przyniesie także ten owoc: pomoże budować pokojowe współistnienie ludzi różnych religii we wzajemnym poszanowaniu swych praw”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11