- Skarb wiary otrzymany od przodków, powinien być przecież pomnażany ku pożytkowi wszystkich, zgodnie z ewangeliczną przypowieścią o talentach. Ma w jeszcze większym stopniu kształtować nasze wzajemne relacje, kulturę a także podejście do innych narodów - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Msza św. wraz z Nieszporami pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza zainaugurowały w Diecezji Sandomierskiej Rok Jubileuszowy 1050. rocznicy chrztu Polski.
Na wspólną modlitwę do bazyliki sandomierskiej przybyli przedstawiciele wszystkich parafii, grup i stowarzyszeń katolickich oraz zgromadzeń zakonnych posługujących w diecezji. Mszę św. wraz z pasterzem diecezji sprawował bp senior Edward Frankowski oraz liczni kapłani, którzy przybyli na uroczystość wraz z parafianami.
Biskup Nitkiewicz mówił w kazaniu o początkach chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Podkreślił rolę, jaką w chrystianizacji Polski odegrał klasztor benedyktyński na św. Krzyżu. - Pośród mroków pogaństwa zajaśniało światło. To był początek nowej cywilizacji przewyższającej wszystkie inne, bo opartej na miłości Boga i człowieka – podkreślał bp K. Nitkiewicz.
Zaapelował także do kapłanów i wiernych o pielęgnowanie chrześcijańskiej spuścizny Narodu. - Wydaje się, że ostatnimi czasy trwonimy w zatrważającym tempie nasze bezcenne duchowe dziedzictwo. Zmiana sposobu życia spowodowana postępem technicznym i laicyzacją, przyczyniła się do utożsamiania wiary z obrzędowością, z Kościołem w roli instytucji usługowej. Uroczyste nabożeństwa z okazji świąt narodowych, spotkania opłatkowe, które rozpoczną się lada moment, a nawet obecność krzyży w szkołach oraz instytucjach publicznych są niewątpliwe wyrazem przywiązania milionów Polaków do chrześcijańskiej tradycji. Sami jednak wiemy, że deklarowana wiara, nie zawsze wpływa na nasze poglądy i postawę. Dlatego nie wiadomo, jak długo ostaną się nawet te formy religijnej obrzędowości. Środowiska liberalne i skrajnie lewicowe, mające znaczący wpływ na środki masowego przekazu, coraz śmielej domagają się usunięcia religii z przestrzeni publicznej. Pod hasłami neutralności światopoglądowej i rozdziału Kościoła od Państwa dążą w praktyce do ateizacji społeczeństwa. Nie brakuje niestety katolików, którzy ulegają tej propagandzie szkodliwej dla człowieka i dla całego narodu - mówił.
Obchodzona uroczyście 1050 rocznica chrztu Polski jest dobrą okazją do sporządzenia „raportu o stanie naszej wiary” w wymiarze indywidualnym, parafialnym, diecezjalnym i narodowym. Takim tytułem opatrzył kiedyś wywiad z kardynałem Josephem Ratzingerem, włoski pisarz Vittorio Messori. Potrzebujemy podobnej refleksji, bardziej duchowej niż statystycznej, aby zrozumieć gdzie jesteśmy i co mamy czynić. Skarb wiary otrzymany od przodków, powinien być przecież pomnażany ku pożytkowi wszystkich, zgodnie z ewangeliczną przypowieścią o talentach. Ma w jeszcze większym stopniu kształtować nasze wzajemne relacje, kulturę a także podejście do innych narodów – mówił hierarcha do zebranych w sandomierskiej bazylice.
Po homilii biskup K. Nitkiewicz poświęcił zapalone świece przywiezione przez przedstawicieli wiernych z poszczególnych parafii, które są głównym znakiem jubileuszu.
Uroczyste rozpoczęcie jubileuszu we wszystkich kościołach diecezji zaplanowane jest na I Niedzielę Adwentu. Kapłani pobłogosławią wodę i pokropią nią wiernych na pamiątkę chrztu. W świątyniach palić się będą świece jubileuszowe. Przez cały rok będą one wyeksponowane w prezbiterium przy ołtarzu i palić się będą podczas niedzielnych i świątecznych Mszy św. Podczas obchodów jubileuszu chrztu Polski w kościołach parafialnych zostaną także wyeksponowane chrzcielnice a jeżeli jest taka potrzeba, zostaną one także odnowione. Jednym z najważniejszych owoców tego Roku Jubileuszowego ma być wprowadzenie w parafiach katechezy chrzcielnej, która składałaby się z kilku spotkań.
Głównym wydarzeniem diecezjalnym obchodzonego jubileuszu będzie pielgrzymka i spotkanie w Zawichoście u brzegów Wisły, gdzie według badań i wskazań historyków wybudowana była pierwsza świątynia chrześcijańska na terenie naszej diecezji związana z działalnością misji świętych Cyryla i Metodego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).