W Bytomiu modlą się tańcem

Kilka razy w tygodniu kilkunastoosobowa grupa młodych ludzi spotyka się, aby wspólnie razem się modlić. I wcale nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ich modlitwą jest… taniec. Do wspólnego uwielbienia zapraszają wszystkich młodych ludzi z całej Polski.

Życie duchowe i wzrastanie w wierze to zadanie każdego katolika. Nie jest to możliwe bez modlitwy, czyli dialogu z Panem Bogiem, który może przybierać różne formy. Ludzie modlą się w ciszy klęcząc na kolanach, na głos w postawie stojącej podczas Mszy św., a nawet jadąc na hulajnodze biorąc udział w pielgrzymce. 

Św. Paweł, w swoim liście do Koryntian woła: "Chwalcie więc Boga w waszym ciele!" (1Kor 6, 20b). Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży działający przy parafii Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach najwidoczniej wzięli sobie te słowa bardzo mocno do serca, ponieważ postanowili nakręcić teledysk, w którym modlą się, tańcząc i wykorzystując do tego hymn Światowych Dni Młodzieży.

- Każdy gest, każdy ruch w naszym tańcu ma swoje znaczenie. Wielokrotnie podczas teledysku formujemy serca i przyjmujemy postawę Jezusa Miłosiernego, w taki sposób, aby taniec mógł stać się modlitwą, aby wielbić Pana Boga - mówi Agata Guzy, wolontariuszka Parafialnego Centrum ŚDM z Miechowic.

Parafia Bożego Ciała w Bytomiu - Miechowicach Hymn ŚDM Kraków 2016 - Taniec - Błogosławieni miłosierni
Ks. Krystian Bula, koordynator ŚDM w bytomskim dekanacie, dodaje, że układ taneczny pomaga modlitewnie wejść w głęboką treść hymnu ŚDM, by również całym ciałem móc pokazać jego przekaz, żeby z jednej strony taniec był maksymalnie prosty, łatwy do zapamiętania, a z drugiej wskazywał na najważniejsze treści śpiewanej pieśni. - Zrezygnowaliśmy z tworzenia dosłownych gestów do każdej zwrotki. Gesty nie są najważniejsze. Przez swoją prostotę i powtórzenia mają pomóc zaangażować również nasze ciało w modlitwę, a myśli pokierować ku Bogu - zaznacza.

Tematem przewodnim Światowych Dni Młodzieży jest Miłosierdzie Boże, które idealnie wpasowuje się w ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia. Od 8 grudnia startuje projekt Młodzi Misjonarze Miłosierdzia wzywający do świadczenia o miłości Boga przez konkretne działania. Stworzony przez młodzież teledysk kręcony był w kilku ważnych dla nich miejscach, które w szczególny sposób kojarzyły im się ze wspomnianym miłosierdziem do drugiego człowieka.

Można na nim zobaczyć sceny przed parafią, do której przyjedzie ok. 100 Włochów na czas Dni w Diecezji, a także krakowskie Łagiewniki, serce przyszłorocznych wydarzeń, które zgromadzą miliony ludzi z całego świata.

W kilkuminutowym materiale filmowym można również zobaczyć wzruszające sceny z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego Dla Dzieci i Młodzieży w Rusinowicach, który odwiedzili wolontariusze.

- Przygotowywaliśmy się do kręcenia scen od września. Tak naprawdę stworzony przez nas teledysk to instruktaż dla wszystkich młodych w całej Polsce, pokazujący, jak można modlić się poprzez taniec, wykorzystując do tego hymn Światowych Dni Młodzieży.

Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że to sami młodzi odkrywali jak piękne może być służenie innym poprzez taniec, poprzez modlitwę - podkreśla ks. Marcin Paś, wikariusz parafii Bożego Ciała w Bytomiu.

Teledysk został stworzony również z myślą o promocji Światowych Dni Młodzieży, aby zachęcić młodych w całej Polsce do zaangażowania się w parafiach oraz do wyjazdu do Krakowa w lipcu 2016 roku.

W Bytomiu modlą się tańcem   Archiwum parafii Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8